Definicja hasła: głuszec
- głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)
największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł 25-105 cm, ciężar 2,5-3 kg. Kogut większy od ciemnobrązowej kury jest granatowo- szary. Ogon ma duży, zaokrąglony (wachlarz), czarny z białym nalotem. W Polsce występuje wyspowo. Jest gatunkiem typowo leśnym. Żywi się pączkami drzew, liśćmi, jagodami i owadami. Toki głuszca przypadają na marzec- maj, a w górach do czerwca. Na tokowiska głuszce przylatują o zachodzie słońca (zapady). Podczas toków (przed i o świcie), koguty w charakterystycznej pozie na drzewie lub na ziemi wydają cichą melodyjną pieśń, składającą się z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Podczas szlifowania ptak głuchnie, co umożliwia jego podskakiwanie. Głuszka składa w naziemnym gnieździe 6-10 jaj, które wysiaduje przez 26-28 dni. Pokarmem piskląt - zagnidazdowników są owady. Głuszec jest najcenniejszym polskim ptakiem łownym, poluje się na niego w ograniczonych ilościach i tylko na koguty w czasie tokowiska. Trofeum stanowi cały wypchany ptak albo jego medalion, bądź sam wachlarz. Dodatkowym trofeum są gastrolily.
Głuszec jest gatunkiem ptaka, który występuje w Europie i Azji. Jest największym z europejskich kuraków leśnych. Kogut ma długość ciała 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm i waży 3-6,5 kg. Kura ma długość ciała 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł 25-105 cm i waży 2,5-3 kg. Kogut jest granatowo-szary, a ogon ma duży, zaokrąglony (wachlarz), czarny z białym nalotem. Głuszec w Polsce występuje wyspowo i jest typowo leśnym gatunkiem ptaka. Żywi się pączkami drzew, liśćmi, jagodami i owadami.
Głuszec tokuje od marca do maja (w górach do czerwca). Toki przypadają na zachód słońca (zapady). Podczas toków ptak wydaje charakterystyczną melodyjną pieśń składającą się z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Podczas szlifowania ptak głuchnie, co umożliwia jego podskakiwanie. Głuszka składa w naziemnym gnieździe 6-10 jaj, które wysiaduje przez 26-28 dni. Pokarmem piskląt - zagnidazdowników są owady.
Głuszec jest najcenniejszym polskim ptakiem łownym i poluje się na niego tylko na koguty w czasie tokowiska. Trofeum stanowi cały wypchany ptak albo jego medalion, bądź sam wachlarz. Dodatkowym trofeum są gastrolily - pióra pochodzące z lotu głuszca.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głuszec w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gruba
o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.
- gołębiarka
broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)
- gorączka myśliwska
podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.
- gruchanie
głos wydawany przez gołębie.
- grać
1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)
- gwint
spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.
- grążyce
grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)
- gwizdać
o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.
- gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)
rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)
- gniazdownik
(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)