Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głuszec

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł 25-105 cm, ciężar 2,5-3 kg. Kogut większy od ciemnobrązowej kury jest granatowo- szary. Ogon ma duży, zaokrąglony (wachlarz), czarny z białym nalotem. W Polsce występuje wyspowo. Jest gatunkiem typowo leśnym. Żywi się pączkami drzew, liśćmi, jagodami i owadami. Toki głuszca przypadają na marzec- maj, a w górach do czerwca. Na tokowiska głuszce przylatują o zachodzie słońca (zapady). Podczas toków (przed i o świcie), koguty w charakterystycznej pozie na drzewie lub na ziemi wydają cichą melodyjną pieśń, składającą się z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Podczas szlifowania ptak głuchnie, co umożliwia jego podskakiwanie. Głuszka składa w naziemnym gnieździe 6-10 jaj, które wysiaduje przez 26-28 dni. Pokarmem piskląt - zagnidazdowników są owady. Głuszec jest najcenniejszym polskim ptakiem łownym, poluje się na niego w ograniczonych ilościach i tylko na koguty w czasie tokowiska. Trofeum stanowi cały wypchany ptak albo jego medalion, bądź sam wachlarz. Dodatkowym trofeum są gastrolily.

Głuszec jest gatunkiem ptaka, który występuje w Europie i Azji. Jest największym z europejskich kuraków leśnych. Kogut ma długość ciała 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm i waży 3-6,5 kg. Kura ma długość ciała 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł 25-105 cm i waży 2,5-3 kg. Kogut jest granatowo-szary, a ogon ma duży, zaokrąglony (wachlarz), czarny z białym nalotem. Głuszec w Polsce występuje wyspowo i jest typowo leśnym gatunkiem ptaka. Żywi się pączkami drzew, liśćmi, jagodami i owadami.

Głuszec tokuje od marca do maja (w górach do czerwca). Toki przypadają na zachód słońca (zapady). Podczas toków ptak wydaje charakterystyczną melodyjną pieśń składającą się z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Podczas szlifowania ptak głuchnie, co umożliwia jego podskakiwanie. Głuszka składa w naziemnym gnieździe 6-10 jaj, które wysiaduje przez 26-28 dni. Pokarmem piskląt - zagnidazdowników są owady.

Głuszec jest najcenniejszym polskim ptakiem łownym i poluje się na niego tylko na koguty w czasie tokowiska. Trofeum stanowi cały wypchany ptak albo jego medalion, bądź sam wachlarz. Dodatkowym trofeum są gastrolily - pióra pochodzące z lotu głuszca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głuszec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

głuszak

pisklę głuszca.

glokanie

inaczej korkowanie.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

grzebiące

inaczej kumki.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.