Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głuszec

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł 25-105 cm, ciężar 2,5-3 kg. Kogut większy od ciemnobrązowej kury jest granatowo- szary. Ogon ma duży, zaokrąglony (wachlarz), czarny z białym nalotem. W Polsce występuje wyspowo. Jest gatunkiem typowo leśnym. Żywi się pączkami drzew, liśćmi, jagodami i owadami. Toki głuszca przypadają na marzec- maj, a w górach do czerwca. Na tokowiska głuszce przylatują o zachodzie słońca (zapady). Podczas toków (przed i o świcie), koguty w charakterystycznej pozie na drzewie lub na ziemi wydają cichą melodyjną pieśń, składającą się z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Podczas szlifowania ptak głuchnie, co umożliwia jego podskakiwanie. Głuszka składa w naziemnym gnieździe 6-10 jaj, które wysiaduje przez 26-28 dni. Pokarmem piskląt - zagnidazdowników są owady. Głuszec jest najcenniejszym polskim ptakiem łownym, poluje się na niego w ograniczonych ilościach i tylko na koguty w czasie tokowiska. Trofeum stanowi cały wypchany ptak albo jego medalion, bądź sam wachlarz. Dodatkowym trofeum są gastrolily.

Głuszec jest gatunkiem ptaka, który występuje w Europie i Azji. Jest największym z europejskich kuraków leśnych. Kogut ma długość ciała 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm i waży 3-6,5 kg. Kura ma długość ciała 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł 25-105 cm i waży 2,5-3 kg. Kogut jest granatowo-szary, a ogon ma duży, zaokrąglony (wachlarz), czarny z białym nalotem. Głuszec w Polsce występuje wyspowo i jest typowo leśnym gatunkiem ptaka. Żywi się pączkami drzew, liśćmi, jagodami i owadami.

Głuszec tokuje od marca do maja (w górach do czerwca). Toki przypadają na zachód słońca (zapady). Podczas toków ptak wydaje charakterystyczną melodyjną pieśń składającą się z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Podczas szlifowania ptak głuchnie, co umożliwia jego podskakiwanie. Głuszka składa w naziemnym gnieździe 6-10 jaj, które wysiaduje przez 26-28 dni. Pokarmem piskląt - zagnidazdowników są owady.

Głuszec jest najcenniejszym polskim ptakiem łownym i poluje się na niego tylko na koguty w czasie tokowiska. Trofeum stanowi cały wypchany ptak albo jego medalion, bądź sam wachlarz. Dodatkowym trofeum są gastrolily - pióra pochodzące z lotu głuszca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głuszec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)