Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzać się

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

Grzać się to termin stosowany w kontekście zachowań popędu płciowego samic psów, lisów, wilków, sarn i jeleni. Objawia się to wyraźnymi objawami rui, zazwyczaj trwającymi od kilku dni do kilku tygodni. Podczas grzania się, samica staje się bardziej aktywna i manifestuje chęć do poszukiwania partnera. Może to być widoczne poprzez wydawanie dźwięków lub zmiany w jej zachowaniu.

W przypadku samców, grzanie się może również wystąpić, jednak jest to mniej powszechne niż u samic. Zachowania samców podczas tego okresu mogą obejmować wydawanie dźwięków lub modyfikacje ich zachowania w celu przyciągnięcia samicy. Mogą również bronić terytorium czy prezentować swoje ciało jako część tego procesu.

Termin "grzać się" może być także stosowany w odniesieniu do innych gatunków zwierząt, takich jak ptaki i ssaki morskie. W tych przypadkach oznacza on chęć znalezienia partnera do rozrodu i godzenia się. Grzanie się jest kluczowym elementem w cyklu rozmnażania u zwierząt i stanowi istotny proces biologiczny dla gatunku.

Warto zaznaczyć, że okres grzania się u zwierząt jest istotnym czasem zarówno dla obserwatorów jak i dla samych zwierząt hodowlanych czy dziko żyjących, mającym wpływ na dynamikę populacji oraz zachowania społeczne i terytorialne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

glot

staropolska nazwa śrutu.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

gały

oczy zająca.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)