Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gągoł

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z zielonofioletowym połyskiem. Biała plama u nasady dzioba, nie sięgająca ponad oko, stanowi jego cechę rozpoznawczą. Reszta ciała, z wyjątkiem czarnego grzbietu, kupra i pokryw nadogonowych, jest biała, dziób czarny. Kaczka jest szarobrązowa. Gągoł gnieździ się najchętniej w dziuplach starych drzew w pobliżu głębokich jezior o czystej wodzie. Samica składa 6-12 jaj, które wysiaduje przez 29 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Opuszczają dziuplę po 1-2 dobach, skacząc nieraz z dużej wysokości. G. przylatują marzec-kwiecień, a odlatują w okresie od października do czasu zamarzania wód.

Gągoł, zwyczajowo określany także jako zimorodek, to kaczka z rzędu blaszkodziobych i rodziny kaczkowatych. Dorosłe gągły charakteryzują się charakterystycznym upierzeniem godowym, gdzie kaczor ma czarną głowę i górną część szyi z zielonofioletowym połyskiem, a biała plama u nasady dzioba stanowi jego cechę rozpoznawczą. Reszta ciała, z wyjątkiem czarnej grzbietu, kupra i pokryw nadogonowych, jest biała. Samice natomiast są szarobrązowe. Gągły gnieżdżą się najchętniej w dziuplach starych drzew w pobliżu głębokich jezior o czystej wodzie.

W Polsce gęsi gnieżdzą się nielicznie na północy kraju. Samica składa 6-12 jaj, które następnie wysiaduje przez około 29 dni. Pisklęta opuszczają dziuplę po 1-2 dobach, czasem skacząc z dużej wysokości. Gągła przybywają do Polski na początku marca i odlatują na początku października.

Siedliskiem tych ptaków są głównie jeziora i rzeki o czystej wodzie oraz lasy liściaste i mieszane. Żerują one na ławicach ryb i owadów, a także na roślinach wodnych i brzegowych. Gągły są bardzo aktywne i ruchliwe oraz lubią towarzystwo innych ptaków wodnych.

Gągłą zwyczajowo nazywa się także inne gatunki blaszkodziobych ptaków morskich (np. Uria aalge), które przypadkiem wpadną lub zawędrują we wnętrza lądu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gągoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

grandle

inaczej haki.

gąsior

samiec gęsi.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)