Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gągoł

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z zielonofioletowym połyskiem. Biała plama u nasady dzioba, nie sięgająca ponad oko, stanowi jego cechę rozpoznawczą. Reszta ciała, z wyjątkiem czarnego grzbietu, kupra i pokryw nadogonowych, jest biała, dziób czarny. Kaczka jest szarobrązowa. Gągoł gnieździ się najchętniej w dziuplach starych drzew w pobliżu głębokich jezior o czystej wodzie. Samica składa 6-12 jaj, które wysiaduje przez 29 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Opuszczają dziuplę po 1-2 dobach, skacząc nieraz z dużej wysokości. G. przylatują marzec-kwiecień, a odlatują w okresie od października do czasu zamarzania wód.

Gągoł jest kaczką z rodziny blaszkodziobych, należącą do grążyc. Jest to ptak o charakterystycznym upierzeniu godowym, w którym głowa i górna część szyi są czarne z zielonofioletowym połyskiem. Biała plama u nasady dzioba stanowi jego cechę rozpoznawczą. Reszta ciała, z wyjątkiem czarnego grzbietu, kupra i pokryw nadogonowych, jest biała, a dziób czarny. G. gnieździ się najchętniej w dziuplach starych drzew w pobliżu głębokich jezior o czystej wodzie. Samica składa 6-12 jaj, które wysiaduje przez 29 dni. Pisklęta szybko opuszczają dziuplę po 1-2 dobach, skacząc nieraz z dużej wysokości.

G. przybywają do Polski na początku marca i odlatują na początku października. Siedliskiem tych ptaków są głównie jeziora i rzeki o czystej wodzie oraz lasy liściaste i mieszane. G. żerują na ławicach ryb i owadów, a także na roślinach wodnych i brzegowych. Są to ptaki bardzo aktywne i ruchliwe, lubiace towarzystwo innych ptaków wodnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gągoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.