Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gągoł

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z zielonofioletowym połyskiem. Biała plama u nasady dzioba, nie sięgająca ponad oko, stanowi jego cechę rozpoznawczą. Reszta ciała, z wyjątkiem czarnego grzbietu, kupra i pokryw nadogonowych, jest biała, dziób czarny. Kaczka jest szarobrązowa. Gągoł gnieździ się najchętniej w dziuplach starych drzew w pobliżu głębokich jezior o czystej wodzie. Samica składa 6-12 jaj, które wysiaduje przez 29 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Opuszczają dziuplę po 1-2 dobach, skacząc nieraz z dużej wysokości. G. przylatują marzec-kwiecień, a odlatują w okresie od października do czasu zamarzania wód.

Gągoł, zwyczajowo określany także jako zimorodek, to kaczka z rzędu blaszkodziobych i rodziny kaczkowatych. Dorosłe gągły charakteryzują się charakterystycznym upierzeniem godowym, gdzie kaczor ma czarną głowę i górną część szyi z zielonofioletowym połyskiem, a biała plama u nasady dzioba stanowi jego cechę rozpoznawczą. Reszta ciała, z wyjątkiem czarnej grzbietu, kupra i pokryw nadogonowych, jest biała. Samice natomiast są szarobrązowe. Gągły gnieżdżą się najchętniej w dziuplach starych drzew w pobliżu głębokich jezior o czystej wodzie.

W Polsce gęsi gnieżdzą się nielicznie na północy kraju. Samica składa 6-12 jaj, które następnie wysiaduje przez około 29 dni. Pisklęta opuszczają dziuplę po 1-2 dobach, czasem skacząc z dużej wysokości. Gągła przybywają do Polski na początku marca i odlatują na początku października.

Siedliskiem tych ptaków są głównie jeziora i rzeki o czystej wodzie oraz lasy liściaste i mieszane. Żerują one na ławicach ryb i owadów, a także na roślinach wodnych i brzegowych. Gągły są bardzo aktywne i ruchliwe oraz lubią towarzystwo innych ptaków wodnych.

Gągłą zwyczajowo nazywa się także inne gatunki blaszkodziobych ptaków morskich (np. Uria aalge), które przypadkiem wpadną lub zawędrują we wnętrza lądu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gągoł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)