Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gonić się

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

Gonić się to okres, w którym suka psów i lisów znajduje się w stanie gotowości do zapłodnienia, zwany rują. W tym czasie suka wykazuje szczególne zachowania związane z przyciąganiem samców, a sama staje się bardziej aktywna i agresywna wobec ewentualnych zalotników. Okres ruji u psów trwa zazwyczaj około 9 dni, natomiast u lisów trwa około 2 tygodnie. Przed rują u suki można zaobserwować zwiększoną aktywność oraz bardziej intensywny zapach moczu.

Gonić się odgrywa kluczową rolę w procesie rozmnażania tych gatunków, umożliwiając im przekazywanie genów i utrzymanie populacji. Zachowanie to wynika z naturalnego instynktu zwierząt i ma istotne znaczenie dla dziedziczenia cech genetycznych. Zjawisko gonić się jest charakterystyczne nie tylko dla psów i lisów, lecz także dla innych gatunków ssaków.

Podczas tego okresu samce przejawiają intensywne starania w celu zdobycia dostępu do suki, co jest odzwierciedleniem ich wrodzonego instynktu rozrodczego. Zachowanie to jest integralną częścią cyklu rozrodczego tych zwierząt i odgrywa podstawową rolę w kontynuacji gatunku.

Warto również zauważyć, że obserwacja zachowań związanych z gonieniem się u suk może być przydatna dla hodowców psów i osób zajmujących się nauką o zachowaniu zwierząt, aby lepiej zrozumieć ten istotny aspekt biologii reprodukcyjnej tych gatunków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gonić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.