Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gonić się

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

Gonić się to okres, w którym suka psów i lisów znajduje się w stanie gotowości do zapłodnienia, zwany rują. W tym czasie suka wykazuje szczególne zachowania związane z przyciąganiem samców, a sama staje się bardziej aktywna i agresywna wobec ewentualnych zalotników. Okres ruji u psów trwa zazwyczaj około 9 dni, natomiast u lisów trwa około 2 tygodnie. Przed rują u suki można zaobserwować zwiększoną aktywność oraz bardziej intensywny zapach moczu.

Gonić się odgrywa kluczową rolę w procesie rozmnażania tych gatunków, umożliwiając im przekazywanie genów i utrzymanie populacji. Zachowanie to wynika z naturalnego instynktu zwierząt i ma istotne znaczenie dla dziedziczenia cech genetycznych. Zjawisko gonić się jest charakterystyczne nie tylko dla psów i lisów, lecz także dla innych gatunków ssaków.

Podczas tego okresu samce przejawiają intensywne starania w celu zdobycia dostępu do suki, co jest odzwierciedleniem ich wrodzonego instynktu rozrodczego. Zachowanie to jest integralną częścią cyklu rozrodczego tych zwierząt i odgrywa podstawową rolę w kontynuacji gatunku.

Warto również zauważyć, że obserwacja zachowań związanych z gonieniem się u suk może być przydatna dla hodowców psów i osób zajmujących się nauką o zachowaniu zwierząt, aby lepiej zrozumieć ten istotny aspekt biologii reprodukcyjnej tych gatunków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gonić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.