Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gonić się

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

Gonić się to określenie, które odnosi się do zachowania suk psów i lisów. Oznacza ono, że suka jest w stanie gotowości do zapłodnienia. Gonić się oznacza, że suka jest w stanie rui i jest gotowa do zapłodnienia. W tym czasie samce są bardzo aktywne i starają się zdobyć dostęp do suki.

Gonić się można zaobserwować u różnych gatunków psów i lisów. U psów ruja trwa około 9 dni, a u lisów około 2 tygodnie. Przed rozpoczęciem rui suka może być bardziej aktywna niż zwykle, a jej mocz może być bardziej pachnący niż zwykle. Samce mogą być bardziej agresywne w swoich próbach dostania się do suki.

Gonić się jest ważnym elementem procesu rozmnażania u psów i lisów. Jest to naturalny instynkt, który pozwala im na przekazywanie genów i utrzymywanie gatunku. Gonić się można obserwować u wielu gatunków psów i lisów, a także innych ssaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gonić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża