Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzęzy

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

Grzęzy to wymiona samic zwierzyny płowej, czyli zwierząt takich jak sarny, jelenie, daniele i dziki. Są one zazwyczaj znacznie mniejsze niż wymiona samców, a ich wielkość może się różnić w zależności od gatunku. Grzęzy są uważane za jeden z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ służą do identyfikacji i oceny stanu populacji.

Grzęzy są zazwyczaj składane przez samice w okresie godowym. Samce nie mają grzęz, ale mogą mieć inne cechy, takie jak kolce lub rogi. Grzęzy są bardzo ważne dla łowców, ponieważ pozwalają im określić wiek i stan zdrowia samicy oraz jej potencjał reprodukcyjny. Mogą one również pomóc łowcom określić liczebność populacji danego gatunku.

Grzęzy mogą być również używane do identyfikacji pojedynczych osobników. W tym celu łowcy mogą ustalić charakterystyczne cechy grzęzy i porównać je do innych grzęz tego samego gatunku. Dzięki temu można określić, czy dana samica była już polowana wcześniej lub czy nadal jest obecna w populacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzęzy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gąsior

samiec gęsi.

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.