Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gołębiarka

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki jest tak zbudowana, że przy strzale broń ta ma naturalne celowe górowanie.

Gołębiarka jest jedną z najstarszych broni śrutowych, która wciąż jest używana do celów sportowych. Jest to broń długa, o długości ok. 1,2 m i wadze ok. 3 kg. Posiada ona lufę o długości ok. 70 cm i kalibrze 12 mm. Zazwyczaj ma ona szynę z górowaniem, która pozwala na precyzyjne strzelanie do celu.

Gołębiarka jest często używana do strzelania sportowego, takiego jak strzelanie do gołębi lub innych ptaków. Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi, stąd pochodzi jej nazwa. Obecnie gołębiarki są używane do strzelania do tarcz lub innych celów statycznych. Strzelanie z gołębiarki wymaga dużej precyzji i umiejętności, ponieważ broń ta ma naturalne górowanie i trudno jest utrzymać celność przy strzale.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gołębiarka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

gastrolity
(...)

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

gały

oczy zająca.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.