Definicja hasła: grankulka
- grankulka
dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.
Grankulka była używana w broni śrutowej od XVII wieku. Była wykonana z mosiądzu lub żelaza i miała kształt graniastego stożka. W porównaniu do lojtki, grandkulka była większa i miała większą siłę rażenia. Grandkulka była również bardziej skuteczna niż normalna kula, ponieważ jej graniasty kształt powodował, że rozpraszała się po trafieniu w cel, co zwiększało szanse na trafienie. Grandkulki były używane głównie do polowania na ptaki i inne małe zwierzęta.
Były one również stosowane do strzelania do celów sportowych, takich jak strzelanie do tarczy lub innych przedmiotów. Grandkulki wykorzystywano także w wojsku jako broń przeciwpancerna. Mimo że są one nadal dostępne na rynku, rzadko są używane ze względu na swoją mniejszą skuteczność w porównaniu do nowoczesnych nabojów. Pomimo tego, są czasami wykorzystywane do strzelania do celów sportowych lub rekreacyjnych, jednak zazwyczaj uważane są za przeżytek.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grankulka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gospodarstwo łowieckie
dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)
- gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)
gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)
- gąsior
samiec gęsi.
- glokanie
inaczej korkowanie.
- gęsi
nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)
- gałęźnik
młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.
- gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)
gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)
- grzebiące
inaczej kumki.
- guziki
forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.
- gawra, gawra, budowisko
miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.