Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grankulka

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

Grandkulka była używana w broni śrutowej od XVII wieku. Była wykonana z mosiądzu lub żelaza i miała kształt graniastego stożka. W porównaniu do lojtki, grandkulka była większa i miała większą siłę rażenia. Grandkulka była również bardziej skuteczna niż normalna kula, ponieważ jej graniasty kształt powodował, że rozpraszała się po trafieniu w cel, co zwiększało szanse na trafienie.

Grandkulki były używane głównie do polowania na ptaki i inne małe zwierzęta. Były one również używane do strzelania do celów sportowych, takich jak strzelanie do tarczy lub innych przedmiotów. Grandkulki były również używane w wojsku jako broń przeciwpancerna.

Grandkulki są nadal dostępne na rynku, ale są one rzadko używane ze względu na ich mniejszą skuteczność w porównaniu do nowoczesnych nabojów. Są one czasami używane do strzelania do celów sportowych lub rekreacyjnych, ale są one zazwyczaj uważane za przeżytki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grankulka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gastrolity
(...)

glokanie

inaczej korkowanie.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.