Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grankulka

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

Grankulka była używana w broni śrutowej od XVII wieku. Była wykonana z mosiądzu lub żelaza i miała kształt graniastego stożka. W porównaniu do lojtki, grandkulka była większa i miała większą siłę rażenia. Grandkulka była również bardziej skuteczna niż normalna kula, ponieważ jej graniasty kształt powodował, że rozpraszała się po trafieniu w cel, co zwiększało szanse na trafienie. Grandkulki były używane głównie do polowania na ptaki i inne małe zwierzęta.

Były one również stosowane do strzelania do celów sportowych, takich jak strzelanie do tarczy lub innych przedmiotów. Grandkulki wykorzystywano także w wojsku jako broń przeciwpancerna. Mimo że są one nadal dostępne na rynku, rzadko są używane ze względu na swoją mniejszą skuteczność w porównaniu do nowoczesnych nabojów. Pomimo tego, są czasami wykorzystywane do strzelania do celów sportowych lub rekreacyjnych, jednak zazwyczaj uważane są za przeżytek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grankulka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

glot

staropolska nazwa śrutu.