Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grankulka

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

Grankulka była używana w broni śrutowej od XVII wieku. Była wykonana z mosiądzu lub żelaza i miała kształt graniastego stożka. W porównaniu do lojtki, grandkulka była większa i miała większą siłę rażenia. Grandkulka była również bardziej skuteczna niż normalna kula, ponieważ jej graniasty kształt powodował, że rozpraszała się po trafieniu w cel, co zwiększało szanse na trafienie. Grandkulki były używane głównie do polowania na ptaki i inne małe zwierzęta.

Były one również stosowane do strzelania do celów sportowych, takich jak strzelanie do tarczy lub innych przedmiotów. Grandkulki wykorzystywano także w wojsku jako broń przeciwpancerna. Mimo że są one nadal dostępne na rynku, rzadko są używane ze względu na swoją mniejszą skuteczność w porównaniu do nowoczesnych nabojów. Pomimo tego, są czasami wykorzystywane do strzelania do celów sportowych lub rekreacyjnych, jednak zazwyczaj uważane są za przeżytek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grankulka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

glokanie

inaczej korkowanie.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.