Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grankulka

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

Grankulka była używana w broni śrutowej od XVII wieku. Była wykonana z mosiądzu lub żelaza i miała kształt graniastego stożka. W porównaniu do lojtki, grandkulka była większa i miała większą siłę rażenia. Grandkulka była również bardziej skuteczna niż normalna kula, ponieważ jej graniasty kształt powodował, że rozpraszała się po trafieniu w cel, co zwiększało szanse na trafienie. Grandkulki były używane głównie do polowania na ptaki i inne małe zwierzęta.

Były one również stosowane do strzelania do celów sportowych, takich jak strzelanie do tarczy lub innych przedmiotów. Grandkulki wykorzystywano także w wojsku jako broń przeciwpancerna. Mimo że są one nadal dostępne na rynku, rzadko są używane ze względu na swoją mniejszą skuteczność w porównaniu do nowoczesnych nabojów. Pomimo tego, są czasami wykorzystywane do strzelania do celów sportowych lub rekreacyjnych, jednak zazwyczaj uważane są za przeżytek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grankulka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gnieździć

inaczej gniazdować.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gały

oczy zająca.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.