Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomóła

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

Gomóła to jeleń byk, który po zrzuceniu wieńca staje się niezdolny do dalszego życia. Jest to określenie używane w łowiectwie, aby opisać jelenia byka, który stracił swoje rogi lub został uszkodzony w inny sposób. Gomóła jest często uważana za najbardziej pożądaną ofiarę dla myśliwych, ponieważ jest to jeleń byk o największej wartości.

Gomóła może być zrzucana przez myśliwych lub przez innego jelenia byka. Zazwyczaj zrzucenie wieńca oznacza, że jeleń byk stracił swoje rogi lub został uszkodzony w inny sposób. W takim przypadku gomóła staje się bezużyteczna dla myśliwych i nie może już być polowana.

Gomóła może również oznaczać jelenia byka, który stracił swoje rogi wskutek starzenia się lub choroby. W takim przypadku gomóła może nadal być polowana, ale będzie miała mniejszą wartość niż zdrowy jeleń byk. Gomóła może również oznaczać jelenia byka, który stracił swoje rogi wskutek walki z innym samcem. W takim przypadku gomóła będzie miała większą wartość niż zdrowy jeleń byk, ponieważ będzie miał więcej mięsa i skóry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomóła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszak

pisklę głuszca.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.