Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomóła

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

Gomóła – termin używany w łowiectwie do określenia jeleń byka po zrzuceniu poroża. Jelenie poroże, zwane także wianczem lub koroną, to struktura tworzona przez rogi zwierzęcia, które rosną w okresie godowym i są gromadzone corocznie. Po zrzuceniu poroża jeleń byk staje się gomółką, czyli traci swoją charakterystyczną ozdobę, co wyznacza moment przejścia z jednego cyklu godowego do następnego. Dla myśliwych gomóła stanowi ważne kryterium wyboru zwierzęcia do odstrzału, gdyż może świadczyć o starzeniu się danego osobnika lub o jego osłabieniu zdrowotnym. Jelenie byki w stanie gomóły często uważane są za atrakcyjne cele łowieckie ze względu na ograniczoną zdolność do walki o terytorium i dla samic. Myśliwi przywiązują dużą wagę do monitorowania i oceny zagajników pod kątem występowania gomóły w celu właściwego zarządzania populacją jeleni szlachetnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomóła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.