Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomóła

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

Gomóła – termin używany w łowiectwie do określenia jeleń byka po zrzuceniu poroża. Jelenie poroże, zwane także wianczem lub koroną, to struktura tworzona przez rogi zwierzęcia, które rosną w okresie godowym i są gromadzone corocznie. Po zrzuceniu poroża jeleń byk staje się gomółką, czyli traci swoją charakterystyczną ozdobę, co wyznacza moment przejścia z jednego cyklu godowego do następnego. Dla myśliwych gomóła stanowi ważne kryterium wyboru zwierzęcia do odstrzału, gdyż może świadczyć o starzeniu się danego osobnika lub o jego osłabieniu zdrowotnym. Jelenie byki w stanie gomóły często uważane są za atrakcyjne cele łowieckie ze względu na ograniczoną zdolność do walki o terytorium i dla samic. Myśliwi przywiązują dużą wagę do monitorowania i oceny zagajników pod kątem występowania gomóły w celu właściwego zarządzania populacją jeleni szlachetnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomóła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzebiące

inaczej kumki.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.