Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomóła

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

Gomóła to jeleń byk, który po zrzuceniu wieńca staje się niezdolny do dalszego życia. Jest to określenie używane w łowiectwie, aby opisać jelenia byka, który stracił swoje rogi lub został uszkodzony w inny sposób. Gomóła jest często uważana za najbardziej pożądaną ofiarę dla myśliwych, ponieważ jest to jeleń byk o największej wartości.

Gomóła może być zrzucana przez myśliwych lub przez innego jelenia byka. Zazwyczaj zrzucenie wieńca oznacza, że jeleń byk stracił swoje rogi lub został uszkodzony w inny sposób. W takim przypadku gomóła staje się bezużyteczna dla myśliwych i nie może już być polowana.

Gomóła może również oznaczać jelenia byka, który stracił swoje rogi wskutek starzenia się lub choroby. W takim przypadku gomóła może nadal być polowana, ale będzie miała mniejszą wartość niż zdrowy jeleń byk. Gomóła może również oznaczać jelenia byka, który stracił swoje rogi wskutek walki z innym samcem. W takim przypadku gomóła będzie miała większą wartość niż zdrowy jeleń byk, ponieważ będzie miał więcej mięsa i skóry.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomóła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gach

samiec zająca.

gąsior

samiec gęsi.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.