Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomóła

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

Gomóła – termin używany w łowiectwie do określenia jeleń byka po zrzuceniu poroża. Jelenie poroże, zwane także wianczem lub koroną, to struktura tworzona przez rogi zwierzęcia, które rosną w okresie godowym i są gromadzone corocznie. Po zrzuceniu poroża jeleń byk staje się gomółką, czyli traci swoją charakterystyczną ozdobę, co wyznacza moment przejścia z jednego cyklu godowego do następnego. Dla myśliwych gomóła stanowi ważne kryterium wyboru zwierzęcia do odstrzału, gdyż może świadczyć o starzeniu się danego osobnika lub o jego osłabieniu zdrowotnym. Jelenie byki w stanie gomóły często uważane są za atrakcyjne cele łowieckie ze względu na ograniczoną zdolność do walki o terytorium i dla samic. Myśliwi przywiązują dużą wagę do monitorowania i oceny zagajników pod kątem występowania gomóły w celu właściwego zarządzania populacją jeleni szlachetnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomóła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).