Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gubić się

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

Gubienie się jest zjawiskiem, które może wystąpić u ptaków łowczych lub psów myśliwskich. Oznacza to, że zwierzę oddala się poza zasięg kontaktu z myśliwym. Gubienie się może być wynikiem wielu czynników, w tym niewłaściwego szkolenia, niewłaściwego wykorzystania lub braku doświadczenia myśliwego.

Ptaki łowcze mogą gubić się, jeśli są niedostatecznie szkolone lub jeśli myśliwy nie jest w stanie utrzymać kontaktu z ptakiem. Ptaki te są bardzo inteligentne i potrafią szybko się uczyć, ale jeśli myśliwy nie jest w stanie utrzymać kontroli nad ptakiem, może on gubić się i oddalać od myśliwego.

Psy myśliwskie również mogą gubić się, jeśli szkolenie jest niewłaściwe lub jeśli pies ma problem z przestrzeganiem poleceń. Psy te są bardzo inteligentne i potrafią szybko się uczyć, ale jeśli myśliwy nie jest w stanie utrzymać kontroli nad psem, może on gubić się i oddalać od myśliwego.

Gubienie się ptaka lub psa może być frustrujące dla myśliwego i może prowadzić do straty czasu i energii. Dlatego ważne jest, aby myśliwi starali się unikać sytuacji, w których ptak lub pies mogliby gubić się.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gubić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzebiące

inaczej kumki.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

glot

staropolska nazwa śrutu.