Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gubić się

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

Gubienie się jest zjawiskiem obserwowanym u ptaków łowczych lub psów myśliwskich, które polega na oddaleniu się tych zwierząt poza zasięg kontaktu z myśliwym. Jest to problem wynikający z różnych czynników, takich jak niewłaściwe szkolenie, nieprawidłowe wykorzystanie zwierząt lub brak doświadczenia myśliwego. Ptaki łowcze oraz psy myśliwskie, jeżeli nie są odpowiednio szkolone lub nie mają właściwej kontroli nad nimi, mogą gubić się i oddalać od myśliwego. Ptaki te charakteryzują się dużą inteligencją i szybkim uczeniem się, co jednakże nie wyklucza możliwości gubienia się, jeśli kontakt z myśliwym zostanie utracony. Podobnie psy myśliwskie mogą gubić się w sytuacjach niewłaściwego szkolenia bądź problemów w przestrzeganiu poleceń. Gubienie się ptaka lub psa jest dla myśliwego frustrujące i może prowadzić do straty czasu i energii, dlatego ważne jest unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do tego zjawiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gubić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

grandle

inaczej haki.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).