Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głuszka

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

Głuszka to samiczka głuszca, ptaka z rodziny kurowatych. Jest mniejsza od samca, osiągając około 35-40 cm długości. Charakteryzuje się brązowymi lub szarobrązowymi piórami, a na gardle i piersi ma ciemne paski. Głuszka żyje w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej, preferując tereny porośnięte drzewami i krzewami. Jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ptaki te są wszystkożerne, żywią się owadami, mięczakami, małymi ssakami, jagodami oraz pędami roślin. W okresie godowym samce głuszca przyciągają samice charakterystycznym dźwiękiem podobnym do "glu-glu", który może być słyszany z odległości nawet kilku kilometrów. Samica składa przeważnie od 3 do 12 jaj w gnieździe zbudowanym z gałęzi i wyściełanym trawą oraz piórami.

Głuszki mają duże znaczenie dla ekosystemu lasu, ponieważ pożerają znaczną ilość owadów i szkodników. Stanowią także ważny element w łowiectwie - ich mięso jest cenione ze względu na smak i stosowane jest w tradycyjnych daniach kuchni łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głuszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

głuszak

pisklę głuszca.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.