Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głuszka

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

Głuszka to samiczka głuszca, ptaka z rodziny kurowatych. Jest mniejsza od samca, osiągając około 35-40 cm długości. Charakteryzuje się brązowymi lub szarobrązowymi piórami, a na gardle i piersi ma ciemne paski. Głuszka żyje w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej, preferując tereny porośnięte drzewami i krzewami. Jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ptaki te są wszystkożerne, żywią się owadami, mięczakami, małymi ssakami, jagodami oraz pędami roślin. W okresie godowym samce głuszca przyciągają samice charakterystycznym dźwiękiem podobnym do "glu-glu", który może być słyszany z odległości nawet kilku kilometrów. Samica składa przeważnie od 3 do 12 jaj w gnieździe zbudowanym z gałęzi i wyściełanym trawą oraz piórami.

Głuszki mają duże znaczenie dla ekosystemu lasu, ponieważ pożerają znaczną ilość owadów i szkodników. Stanowią także ważny element w łowiectwie - ich mięso jest cenione ze względu na smak i stosowane jest w tradycyjnych daniach kuchni łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głuszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.