Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głuszka

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

Głuszka to samiczka głuszca, ptaka z rodziny kurowatych. Jest mniejsza od samca, osiągając około 35-40 cm długości. Charakteryzuje się brązowymi lub szarobrązowymi piórami, a na gardle i piersi ma ciemne paski. Głuszka żyje w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej, preferując tereny porośnięte drzewami i krzewami. Jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ptaki te są wszystkożerne, żywią się owadami, mięczakami, małymi ssakami, jagodami oraz pędami roślin. W okresie godowym samce głuszca przyciągają samice charakterystycznym dźwiękiem podobnym do "glu-glu", który może być słyszany z odległości nawet kilku kilometrów. Samica składa przeważnie od 3 do 12 jaj w gnieździe zbudowanym z gałęzi i wyściełanym trawą oraz piórami.

Głuszki mają duże znaczenie dla ekosystemu lasu, ponieważ pożerają znaczną ilość owadów i szkodników. Stanowią także ważny element w łowiectwie - ich mięso jest cenione ze względu na smak i stosowane jest w tradycyjnych daniach kuchni łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głuszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gastrolity
(...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.