Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głuszka

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

Głuszka to samiczka głuszca, ptaka z rodziny kurowatych. Jest mniejsza od samca, osiągając około 35-40 cm długości. Charakteryzuje się brązowymi lub szarobrązowymi piórami, a na gardle i piersi ma ciemne paski. Głuszka żyje w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej, preferując tereny porośnięte drzewami i krzewami. Jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ptaki te są wszystkożerne, żywią się owadami, mięczakami, małymi ssakami, jagodami oraz pędami roślin. W okresie godowym samce głuszca przyciągają samice charakterystycznym dźwiękiem podobnym do "glu-glu", który może być słyszany z odległości nawet kilku kilometrów. Samica składa przeważnie od 3 do 12 jaj w gnieździe zbudowanym z gałęzi i wyściełanym trawą oraz piórami.

Głuszki mają duże znaczenie dla ekosystemu lasu, ponieważ pożerają znaczną ilość owadów i szkodników. Stanowią także ważny element w łowiectwie - ich mięso jest cenione ze względu na smak i stosowane jest w tradycyjnych daniach kuchni łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głuszka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

gały

oczy zająca.

gnieździć

inaczej gniazdować.

gąsior

samiec gęsi.

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.