Definicja hasła: grzywacz
- grzywacz
inaczej gołąb grzywacz.
Grzywacz (Columba palumbus) – ptak z rzędu gołębiowatych, największy ze wszystkich dzikich gołębi występujących w Polsce. Posiada charakterystyczne upierzenie szaroniebieskie, z białymi pręgami na skrzydłach oraz białą pręgą po bokach szyi u dorosłych osobników. Dorosły grzywacz osiąga długość ciała 43 cm, a jego rozpiętość skrzydeł to około 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia oraz parki. Znajduje swoje pożywienie w nasionach, żołędziach, bukwi, pączkach drzew, ślimakach oraz owadach.
Ptaki te lęgną się 2-3 razy w roku i gnieżdżą się na drzewach. Oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez około 15 dni. Po wykluciu pisklęta pozostają w gnieździe jako gniazdowniki przez 24 dni. Grzywacze są migracyjnymi ptakami: przylatują do Polski w marcu i odlatują między sierpniem a listopadem.
Ze względu na utwardzone zwyczaje latających i zbiorowych odżywiania się grzywacze często tworzą liczne stada liczące nawet kilkaset osobników. W Polsce mogą być spotykane w lasach, śródpolnych zadrzewieniach i parkach oraz czasem na polach uprawnych czy pastwiskach. Grzywacze są ptakami łownymi i stanowią obiekt polowań myśliwych, jednakże ich populacja jest stabilna i nie ma zagrożenia wyginięcia ze względu na szerokie rozpowszechnienie siedlisk i dużą liczbę stado.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzywacz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gracz
głuszec grający swą pieśń, tokujący.
- guziki
forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.
- grzęzy
wymiona samic zwierzyny płowej.
- gołębiarz
inaczej jastrząb gołębiarz.
- grzywa
gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.
- gody
okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.
- gońka
sarna koza grzejąca się poza okresem rui.
- grawerunek
wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.
- gonić się
o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.
- grankulka
dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.