Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzywacz

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

Grzywacz (Columba palumbus) – ptak z rzędu gołębiowatych, największy ze wszystkich dzikich gołębi występujących w Polsce. Posiada charakterystyczne upierzenie szaroniebieskie, z białymi pręgami na skrzydłach oraz białą pręgą po bokach szyi u dorosłych osobników. Dorosły grzywacz osiąga długość ciała 43 cm, a jego rozpiętość skrzydeł to około 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia oraz parki. Znajduje swoje pożywienie w nasionach, żołędziach, bukwi, pączkach drzew, ślimakach oraz owadach.

Ptaki te lęgną się 2-3 razy w roku i gnieżdżą się na drzewach. Oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez około 15 dni. Po wykluciu pisklęta pozostają w gnieździe jako gniazdowniki przez 24 dni. Grzywacze są migracyjnymi ptakami: przylatują do Polski w marcu i odlatują między sierpniem a listopadem.

Ze względu na utwardzone zwyczaje latających i zbiorowych odżywiania się grzywacze często tworzą liczne stada liczące nawet kilkaset osobników. W Polsce mogą być spotykane w lasach, śródpolnych zadrzewieniach i parkach oraz czasem na polach uprawnych czy pastwiskach. Grzywacze są ptakami łownymi i stanowią obiekt polowań myśliwych, jednakże ich populacja jest stabilna i nie ma zagrożenia wyginięcia ze względu na szerokie rozpowszechnienie siedlisk i dużą liczbę stado.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzywacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gastrolity
(...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)