Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzywacz

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

Grzywacz jest ptakiem o charakterystycznym upierzeniu szaroniebieskim, na skrzydłach ma białe pręgi, a u dorosłych osobników biała pręga po bokach szyi. Jego długość ciała wynosi 43 cm, a rozpiętość skrzydeł 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia oraz parki. Żywi się nasionami, żołędziami, bukwią, pączkami drzew, ślimakami i owadami. Lęgi grzywacza mają miejsce 2-3 razy w roku. Ptak gnieździ się na drzewach i oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez 15 dni. Pisklęta są gniazdownikami i przebywają w gnieździe przez 24 dni. Grzywacz jest ptakiem łownym i przylatuje do Polski w marcu, a odlatuje w okresie sierpień-listopad.

Grzywacza można spotkać w lasach, śródpolnych zadrzewieniach oraz parkach. Jego dieta składa się z nasion, żołędzi, bukwi, pączków drzew, ślimaków i owadów. Latając po Polsce grzywacze tworzą stada liczne do kilkuset osobników. Ptaki te lubią być blisko siebie i czasem można je spotkać na polach uprawnych lub pastwiskach.

Grzywacze są ptakami łownymi i czasem mogą być ofiarami myśliwych. Jednak ich populacja jest stabilna i nie ma powodu do obaw o ich wyginięcie. Szeroko rozpowszechnione siedliska oraz duża liczebność stad sprawiają, że grzywacze są czynnymi uczestnikami polskiego ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzywacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszak

pisklę głuszca.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.