Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzywacz

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

Grzywacz jest ptakiem o charakterystycznym upierzeniu szaroniebieskim, na skrzydłach ma białe pręgi, a u dorosłych osobników biała pręga po bokach szyi. Jego długość ciała wynosi 43 cm, a rozpiętość skrzydeł 75 cm. Zamieszkuje lasy, śródpolne zadrzewienia oraz parki. Żywi się nasionami, żołędziami, bukwią, pączkami drzew, ślimakami i owadami. Lęgi grzywacza mają miejsce 2-3 razy w roku. Ptak gnieździ się na drzewach i oboje rodzice wysiadują 2 białe jaja przez 15 dni. Pisklęta są gniazdownikami i przebywają w gnieździe przez 24 dni. Grzywacz jest ptakiem łownym i przylatuje do Polski w marcu, a odlatuje w okresie sierpień-listopad.

Grzywacza można spotkać w lasach, śródpolnych zadrzewieniach oraz parkach. Jego dieta składa się z nasion, żołędzi, bukwi, pączków drzew, ślimaków i owadów. Latając po Polsce grzywacze tworzą stada liczne do kilkuset osobników. Ptaki te lubią być blisko siebie i czasem można je spotkać na polach uprawnych lub pastwiskach.

Grzywacze są ptakami łownymi i czasem mogą być ofiarami myśliwych. Jednak ich populacja jest stabilna i nie ma powodu do obaw o ich wyginięcie. Szeroko rozpowszechnione siedliska oraz duża liczebność stad sprawiają, że grzywacze są czynnymi uczestnikami polskiego ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzywacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gały

oczy zająca.

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

głuszak

pisklę głuszca.

grzebiące

inaczej kumki.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gach

samiec zająca.