Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gońka

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

Gońka to gatunek sarny występujący w Europie i Azji. Zwierzę to cechuje się długim, smukłym ciałem, długimi nogami oraz krótką sierścią o barwie szarej lub brązowej. Posiada duże uszy oraz małe, ciemne oczy. Gońka jest znana z tego, że jest bardzo ruchliwa i szybka, potrafi skakać na wysokość do 1,5 metra. Jest zwierzęciem łownym, a jej dieta składa się głównie z roślin i owadów, choć może również spożywać mięso w przypadku jego dostępności. Sarna ta jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy oraz zazwyczaj żyje samotnie lub w małych grupach.

Poza okresem rui gońka może wykazywać zachowanie polegające na "grzaniu się" - koza grzeje się poza okresem rui. Taka sytuacja oznacza, że gońki mogą mieć cielesny kontakt z innymi osobnikami tego samego gatunku poza okresem godowym. W takim czasie mogą się przytulać lub trzymać za ręce, co pomaga im utrzymać odpowiedni poziom ciepła ciała. To forma społecznego zachowania mająca na celu regulację temperatury ciała poza sezonem rozrodczym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gońka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gach

samiec zająca.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.