Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwizd

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

Gwizd to określenie dźwięku wydawanego przez sionkę i jarząbka, który jest charakterystyczny dla tych ptaków. Sionka wydaje głośny, monotonny dźwięk, który można usłyszeć na odległość nawet kilkuset metrów. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Jarząbek natomiast wydaje głośny, szybki dźwięk, który można usłyszeć na odległość kilkudziesięciu metrów. Jego gwizd jest bardziej skomplikowany i trudniejszy do zidentyfikowania.

Gwizd to także określenie ryju dzika. Ryj dzika to charakterystyczne zagłębienie w ziemi, które tworzy się podczas polowania na dziki. Jest ono wykorzystywane przez te zwierzęta do schronienia się przed niebezpieczeństwem lub do ukrycia swojego młodego. Ryj dzika jest bardzo trwały i może być widoczny na powierzchni ziemi nawet po wielu latach. Jego tworzenie wiąże się z intensywnym gwizdaniem, które słyszy się podczas polowania na te zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizd w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

grandle

inaczej haki.

gąsior

samiec gęsi.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)