Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwizd

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

Gwizd to określenie dźwięku wydawanego przez sionkę i jarząbka, który jest charakterystyczny dla tych ptaków. Sionka wydaje głośny, monotonny dźwięk, który można usłyszeć na odległość nawet kilkuset metrów. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Jarząbek natomiast wydaje głośny, szybki dźwięk, który można usłyszeć na odległość kilkudziesięciu metrów. Jego gwizd jest bardziej skomplikowany i trudniejszy do zidentyfikowania.

Gwizd to także określenie ryju dzika. Ryj dzika to charakterystyczne zagłębienie w ziemi, które tworzy się podczas polowania na dziki. Jest ono wykorzystywane przez te zwierzęta do schronienia się przed niebezpieczeństwem lub do ukrycia swojego młodego. Ryj dzika jest bardzo trwały i może być widoczny na powierzchni ziemi nawet po wielu latach. Jego tworzenie wiąże się z intensywnym gwizdaniem, które słyszy się podczas polowania na te zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizd w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gastrolity
(...)

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

glokanie

inaczej korkowanie.

grandle

inaczej haki.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.