Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwizd

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

Gwizd to określenie dźwięku wydawanego przez sionkę i jarząbka, który jest charakterystyczny dla tych ptaków. Sionka wydaje głośny, monotonny dźwięk, który można usłyszeć na odległość nawet kilkuset metrów. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Jarząbek natomiast wydaje głośny, szybki dźwięk, który można usłyszeć na odległość kilkudziesięciu metrów. Jego gwizd jest bardziej skomplikowany i trudniejszy do zidentyfikowania.

Gwizd to także określenie ryju dzika. Ryj dzika to charakterystyczne zagłębienie w ziemi, które tworzy się podczas polowania na dziki. Jest ono wykorzystywane przez te zwierzęta do schronienia się przed niebezpieczeństwem lub do ukrycia swojego młodego. Ryj dzika jest bardzo trwały i może być widoczny na powierzchni ziemi nawet po wielu latach. Jego tworzenie wiąże się z intensywnym gwizdaniem, które słyszy się podczas polowania na te zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizd w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.