Definicja hasła: gwizd
- gwizd
1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.
Gwizd to określenie dźwięku wydawanego przez sionkę i jarząbka, który jest charakterystyczny dla tych ptaków. Sionka wydaje głośny, monotonny dźwięk, który można usłyszeć na odległość nawet kilkuset metrów. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Jarząbek natomiast wydaje głośny, szybki dźwięk, który można usłyszeć na odległość kilkudziesięciu metrów. Jego gwizd jest bardziej skomplikowany i trudniejszy do zidentyfikowania.
Gwizd to także określenie ryju dzika. Ryj dzika to charakterystyczne zagłębienie w ziemi, które tworzy się podczas polowania na dziki. Jest ono wykorzystywane przez te zwierzęta do schronienia się przed niebezpieczeństwem lub do ukrycia swojego młodego. Ryj dzika jest bardzo trwały i może być widoczny na powierzchni ziemi nawet po wielu latach. Jego tworzenie wiąże się z intensywnym gwizdaniem, które słyszy się podczas polowania na te zwierzęta.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizd w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gwintówka
staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.
- grajcarkowaty
o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).
- gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)
rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)
- gon
okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,
- gąsior
samiec gęsi.
- grot
1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)
- guldynka
staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.
- guzikarz
młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).
- grążyce
grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)
- gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)
gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)