Definicja hasła: gwizd
- gwizd
1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.
Gwizd to określenie dźwięku wydawanego przez sionkę i jarząbka, który jest charakterystyczny dla tych ptaków. Sionka wydaje głośny, monotonny dźwięk, który można usłyszeć na odległość nawet kilkuset metrów. Dźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Jarząbek natomiast wydaje głośny, szybki dźwięk, który można usłyszeć na odległość kilkudziesięciu metrów. Jego gwizd jest bardziej skomplikowany i trudniejszy do zidentyfikowania.
Gwizd to także określenie ryju dzika. Ryj dzika to charakterystyczne zagłębienie w ziemi, które tworzy się podczas polowania na dziki. Jest ono wykorzystywane przez te zwierzęta do schronienia się przed niebezpieczeństwem lub do ukrycia swojego młodego. Ryj dzika jest bardzo trwały i może być widoczny na powierzchni ziemi nawet po wielu latach. Jego tworzenie wiąże się z intensywnym gwizdaniem, które słyszy się podczas polowania na te zwierzęta.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizd w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- głos!
rozkaz dla psa aby szczekał.
- garbić się
o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.
- gołębiarz
inaczej jastrząb gołębiarz.
- grankulka
dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.
- grzęzy
wymiona samic zwierzyny płowej.
- grabarz
pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.
- gospodarstwo łowieckie
dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)
- gęsi
nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)
- gwint
spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.
- gryfon francuski
mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.