Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwint

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

Gwint jest jednym z najważniejszych elementów broni kulowej. Jego głównym celem jest zapewnienie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi, co zapobiega jego odchyleniu od celu i zwiększa dokładność strzału. Gwint jest spiralnym nacięciem powierzchni przewodu lufy, które tworzy rowki i wgłębienia. Rowki są wyższe niż wgłębienia, a ich kształt i rozmiar są dostosowane do rodzaju pocisku, który ma być użyty.

Gwint może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywa sztuczne. Materiał musi być odporny na ciśnienie i temperaturę generowaną przez proces strzelania. Gwint może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od rodzaju broni i pocisku. Na przykład gwint dla pistoletu będzie miał inny kształt i rozmiar niż gwint dla karabinu maszynowego.

Gwint jest ważnym elementem broni kulowej, ponieważ zapewnia pociskom ruch obrotowy wokół ich osi. To pozwala na precyzyjne strzelanie i minimalizuje odchylenie od celu. Gwint musi być wykonany z trwałego materiału i mieć odpowiedni kształt i rozmiar dla danego rodzaju broni i pocisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwint w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.