Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwint

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

Gwint jest jednym z najważniejszych elementów broni kulowej. Jego głównym celem jest zapewnienie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi, co zapobiega jego odchyleniu od celu i zwiększa dokładność strzału. Gwint jest spiralnym nacięciem powierzchni przewodu lufy, które tworzy rowki i wgłębienia. Rowki są wyższe niż wgłębienia, a ich kształt i rozmiar są dostosowane do rodzaju pocisku, który ma być użyty.

Gwint może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywa sztuczne. Materiał musi być odporny na ciśnienie i temperaturę generowaną przez proces strzelania. Gwint może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od rodzaju broni i pocisku. Na przykład gwint dla pistoletu będzie miał inny kształt i rozmiar niż gwint dla karabinu maszynowego.

Gwint jest ważnym elementem broni kulowej, ponieważ zapewnia pociskom ruch obrotowy wokół ich osi. To pozwala na precyzyjne strzelanie i minimalizuje odchylenie od celu. Gwint musi być wykonany z trwałego materiału i mieć odpowiedni kształt i rozmiar dla danego rodzaju broni i pocisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwint w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gały

oczy zająca.