Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwint

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

Gwint to spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy broni kulowej, które ma na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi. Jest to jeden z kluczowych elementów broni kulowej, pozwalający zwiększyć dokładność strzału poprzez minimalizowanie odchyleń pocisku od celu. Gwint składa się z rowków i wgłębień, z których rowki są wyższe niż wgłębienia i dostosowane do rodzaju pocisku. Materiał wykonania gwintu musi być odporny na ciśnienie i wysoką temperaturę generowaną podczas strzelania, dlatego może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne.

Odpowiednio dobrany gwint wpływa na ruch obrotowy pocisku, minimalizując jego odchylenie od celu. Gwint stanowi istotny element broni kulowej zarówno dla pistoletów, jak i karabinów maszynowych, przy czym jego kształt i rozmiar mogą różnić się w zależności od rodzaju broni i pocisku. Istotne jest także trwałe wykonanie gwintu oraz jego właściwy kształt i rozmiar dostosowany do konkretnej broni i pocisku. Dzięki gwintowi broń kulowa staje się bardziej precyzyjna w działaniu, co stanowi kluczową zaletę tego elementu konstrukcyjnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwint w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gastrolity
(...)

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

grzebiące

inaczej kumki.

glot

staropolska nazwa śrutu.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

gały

oczy zająca.