Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grot

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie ślimów muflona.

Grot to ostre zakończenie oszczepu, iglicy, tyki, odnogi w wieńcu jelenia lub ślimów muflona. W kontekście łowiectwa jest to element służący do przebijania celu, zwierzęcia lub ułatwienia przenoszenia rogów. Groty mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak metal, drewno czy tworzywo sztuczne. Mają małe otwory ułatwiające trzymanie oszczepu w celu oraz mogą posiadać dodatkowe ostrza dla lepszego przebijania celu. Grot na iglicy służy do przebijania skorupki ryby i utrzymywania jej na iglicy podczas łowienia ryb. Ostrze grotu na tyce parostek kozła jest przeznaczone do łowienia zwierzyny i umożliwia jej przebicie. W kontekście wieńca jelenia oraz ślimów muflona grot służy do ochrony rogów przed uszkodzeniem podczas transportu czy przechowywania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

grandle

inaczej haki.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

glot

staropolska nazwa śrutu.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)