Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grot

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie ślimów muflona.

Grot to ostre zakończenie oszczepu, iglicy, tyki, odnogi w wieńcu jelenia lub ślimów muflona. W kontekście łowiectwa jest to element służący do przebijania celu, zwierzęcia lub ułatwienia przenoszenia rogów. Groty mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak metal, drewno czy tworzywo sztuczne. Mają małe otwory ułatwiające trzymanie oszczepu w celu oraz mogą posiadać dodatkowe ostrza dla lepszego przebijania celu. Grot na iglicy służy do przebijania skorupki ryby i utrzymywania jej na iglicy podczas łowienia ryb. Ostrze grotu na tyce parostek kozła jest przeznaczone do łowienia zwierzyny i umożliwia jej przebicie. W kontekście wieńca jelenia oraz ślimów muflona grot służy do ochrony rogów przed uszkodzeniem podczas transportu czy przechowywania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

gastrolity
(...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.