Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gaik

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

Gaik to termin z zakresu łowiectwa, który dawniej oznaczał miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci. Termin ten ma korzenie w polskiej tradycji łowieckiej i jest związany z techniką chwytania ptaków przy użyciu sieci (tak zwanej ptaszniczki) lub innych pułapek. Gaiki były wykorzystywane głównie do chwytania ptaków do celów rekreacyjnych, a nie do celów konsumpcyjnych.

Współcześnie termin "gaik" jest używany w kontekście historycznym lub folklorystycznym, aby odnieść się do dawnej praktyki chwytania ptaków za pomocą sieci przez ptaszników. Takie gaiki często są kojarzone z tradycją wiejską i ludową oraz są elementem dziedzictwa kulturowego związanego z życiem wiejskim i rolniczym.

Warto zaznaczyć, że obecnie praktyka chwytania dziko żyjących ptaków za pomocą sieci jest regulowana przez prawo ochrony przyrody i może być zabroniona w wielu krajach ze względu na troskę o dobrostan zwierząt dziko żyjących. Gaiki należą do historycznych metod łowieckich i obecnie ich używanie jest rzadkie oraz ograniczone do celów badawczych, rekonstrukcyjnych czy edukacyjnych.

Podsumowując, gaik to historyczny termin związany z praktyką łowiecką polegającą na chwytaniu ptaków za pomocą sieci przez ptaszników. Obecnie stanowi on bardziej folklorystyczne niż praktyczne znaczenie i jest kojarzony z tradycją wiejską i ludową oraz jest często elementem dziedzictwa kulturowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gaik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.