Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gaik

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

Gaik to termin z zakresu łowiectwa, który dawniej oznaczał miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci. Termin ten ma korzenie w polskiej tradycji łowieckiej i jest związany z techniką chwytania ptaków przy użyciu sieci (tak zwanej ptaszniczki) lub innych pułapek. Gaiki były wykorzystywane głównie do chwytania ptaków do celów rekreacyjnych, a nie do celów konsumpcyjnych.

Współcześnie termin "gaik" jest używany w kontekście historycznym lub folklorystycznym, aby odnieść się do dawnej praktyki chwytania ptaków za pomocą sieci przez ptaszników. Takie gaiki często są kojarzone z tradycją wiejską i ludową oraz są elementem dziedzictwa kulturowego związanego z życiem wiejskim i rolniczym.

Warto zaznaczyć, że obecnie praktyka chwytania dziko żyjących ptaków za pomocą sieci jest regulowana przez prawo ochrony przyrody i może być zabroniona w wielu krajach ze względu na troskę o dobrostan zwierząt dziko żyjących. Gaiki należą do historycznych metod łowieckich i obecnie ich używanie jest rzadkie oraz ograniczone do celów badawczych, rekonstrukcyjnych czy edukacyjnych.

Podsumowując, gaik to historyczny termin związany z praktyką łowiecką polegającą na chwytaniu ptaków za pomocą sieci przez ptaszników. Obecnie stanowi on bardziej folklorystyczne niż praktyczne znaczenie i jest kojarzony z tradycją wiejską i ludową oraz jest często elementem dziedzictwa kulturowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gaik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

glot

staropolska nazwa śrutu.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)