Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grać

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o niektórych ptakach (np. głuszec, cietrzew): wydawać charakterystyczne głosy podczas toków.

Grać – termin używany w kontekście łowieckim, który odnosi się do zachowań trąbkowych lub rogowych myśliwskich, gończych psów myśliwskich oraz określonych gatunków ptaków podczas polowania.

1) Pierwsze znaczenie odnosi się do używania trąbek lub rogów myśliwskich do komunikacji i porozumiewania się w czasie polowania. Grając na trąbce bądź rogach, myśliwi mogą sygnalizować swoje położenie, dawać znaki innym uczestnikom polowania oraz koordynować działania podczas łowów. Jest to ważny element tradycji i dziedzictwa kulturowego związanych z polowaniem.

2) Kolejne znaczenie dotyczy zachowań gończych psów myśliwskich, które "grają" poprzez szczekanie podczas gonienia zwierzyny w miocie. Działanie to ma na celu śledzenie i zmuszanie zwierzyny do ruchu, co wspomaga proces polowania.

3) Ostatnie znaczenie terminu "grać" odnosi się do charakterystycznych głosów wydawanych przez niektóre ptaki, takie jak np. głuszec czy cietrzew, podczas toków. Te dźwięki mają za zadanie przyciągnąć partnera i uczestniczą w rywalizacji o partnerkę. W kontekście polowań, znajomość tych dźwięków może być przydatna dla myśliwych przy rozpoznawaniu obecności określonych gatunków ptaków.

Termin "grać" jest więc istotnym elementem praktyk łowieckich i zachowań zwierząt podczas polowania, niosąc ze sobą zarówno funkcje praktyczne jak i kulturowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)