Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gnieździć

gnieździć

inaczej gniazdować.

Gniazdowanie, inaczej gnieździć, to proces związany z zakładaniem gniazd przez ptaki w celu umieszczenia w nich jaj oraz wychowywania potomstwa. Jest to istotny element cyklu życia ptaków, który zapewnia im bezpieczne miejsce do składania jaj i opieki nad młodymi. Gniazda różnią się pod względem materiałów budowlanych, używanych w zależności od gatunku ptaka - mogą być zbudowane z gałęzi, liści, trawy, piasku, gliny czy też sierści. Ponadto proces gniazdowania wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń ze strony drapieżników oraz koniecznością ostrożności podczas wyboru lokalizacji gniazda.

Zakładanie gniazd ma istotne znaczenie dla reprodukcji ptaków, gdyż stanowi podstawowy warunek umożliwiający im składanie jaj i wychowanie młodych. W większości przypadków ptaki składają jaja tylko raz w ciągu roku i potrzebują bezpiecznego miejsca do tego celu. Dodatkowo ważnym elementem jest również zapewnienie bezpieczeństwa dla młodych ptaków po wykluciu się z jaj. Z tego powodu niektóre gatunki ptaków wybierają trudno dostępne miejsca do budowy swoich gniazd – na skałach czy też wysokich drzewach.

Warto podkreślić, że proces gniazdowania może być trudny dla ptaków ze względu na narażenie na różnorodne niebezpieczeństwa takie jak ataki drapieżników. Dlatego też sam proces budowy oraz lokacji wyboru jest ściśle powiązany ze zdolnościami przystosowawczymi i instynktem przetrwania ptaków. Odpowiednie przygotowanie gniazda jest kluczowe dla sukcesu reprodukcyjnego danego gatunku i ma ogromne znaczenie dla zachowania populacji ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gnieździć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.