Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gnieździć

gnieździć

inaczej gniazdować.

Gniazdowanie to proces, w którym ptaki budują swoje gniazda, aby mieć bezpieczne miejsce do składania jaj i wychowywania potomstwa. Gniazda mogą być zbudowane z różnych materiałów, w zależności od gatunku ptaka. Niektóre ptaki budują gniazda z gałęzi, liści i trawy, podczas gdy inne używają piasku lub gliny. Niektóre gatunki ptaków nawet używają sierści lub wełny owczej do budowy swoich gniazd.

Gniazdowanie jest ważnym elementem cyklu życia ptaka. Większość ptaków składa jaja tylko raz w roku i musi mieć bezpieczne miejsce do ich składania. Gniazda są również ważne dla wychowywania potomstwa. Większość ptaków opuszcza gniazdo po kilku tygodniach, ale niektóre gatunki pozostają w gniazdach przez całe lato.

Gniazdowanie jest czasem trudnym dla ptaków, ponieważ są one narażone na drapieżniki i inne niebezpieczeństwa. Ptaki muszą być bardzo ostrożne podczas budowania swoich gniazd i muszą być gotowe na ewentualne ataki ze strony drapieżników. Dlatego też ptaki czasami budują swoje gniazda w trudno dostępnych miejscach, takich jak skały lub drzewa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gnieździć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

głuszak

pisklę głuszca.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gały

oczy zająca.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)