Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęś białoczelna, białoczółka

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową część dzioba i zachodzącą między oczy. Ptak łowny.

Gęś białoczelna, zwana również białoczółką, jest gatunkiem ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Jest mniejsza od gęgawy, osiągając długość ciała 66-75 cm i rozpiętość skrzydeł 115 cm. Ciężar w granicach 2-3 kg.

Gęś białoczelna ma charakterystyczną białą plamę na czole, otaczającą nasadową część dzioba i zachodzącą między oczy. Ubarwienie upierzenia jest szarobrunatne, a u samca na grzbiecie i skrzydłach występują ciemne plamy.

Gatunek ten jest ptakiem łownym, żywi się głównie owadami i ich larwami oraz małymi rybami. Gnieździ się nad brzegami jezior i rzek, a także w mokradłach i łąkach. Gromadzi się w stadach licznych do kilkuset osobników.

Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest objęty ochrona gatunkową i należy do grupy ptaków chronionych przez Konwencję Ramsarską.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś białoczelna, białoczółka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

glokanie

inaczej korkowanie.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

grandle

inaczej haki.