Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: glokanie

glokanie

inaczej korkowanie.

Głoskanie, zwane również korkowaniem, jest trzecią zwrotką charakterystycznej pieśni samca głuszca (Tetrao urogallus), ptaka z rodziny kurowatych. Głoskanie to dźwiękowa ekspresja godowa, jaką samiec głuszca wydaje podczas toków wiosennych, mających na celu przyciągnięcie samic i obronę terytorium przed innymi samcami. Ta specyficzna pieśń składa się z sekwencji dźwięków, które są wydawane w specjalnych miejscach na ich terytoriach tokowych zwanych arenami.

Głoskanie charakteryzuje się reprezentatywnym dla gatunku dźwiękiem, który składa się z serii głębokich i donośnych odgłosów, przypominających odgłosy korka wystrzelanego z butelki. Przebiegający w szybkim tempie rytuał tokowy samca głuszca może składać się z różnych elementów muzycznych, a głoskanie stanowi nieodłączny element tego widowiska. Wyjątkowość pieśni stwarza możliwość rozpoznania danego osobnika oraz pozwala na ustalenie granic jego terytorium w lesie.

W kontekście łowieckim (myśliwstwa) znajomość charakterystycznych dźwięków i zachowań ptaków takich jak głuszców jest istotna dla myśliwych polujących na te ptaki. Znajomość pieśni, w tym także głoskania, umożliwia określenie obszarów występowania tych zwierząt oraz planowanie polowań. Z kolei poszanowanie zasad ochrony i bioróżnorodności jest nieodzowne dla zachowania naturalnego stanu populacji gatunku Tetrao urogallus oraz jego środowiska życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj glokanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

grandle

inaczej haki.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.