Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: glokanie

glokanie

inaczej korkowanie.

Głoskanie, zwane również korkowaniem, jest trzecią zwrotką charakterystycznej pieśni samca głuszca (Tetrao urogallus), ptaka z rodziny kurowatych. Głoskanie to dźwiękowa ekspresja godowa, jaką samiec głuszca wydaje podczas toków wiosennych, mających na celu przyciągnięcie samic i obronę terytorium przed innymi samcami. Ta specyficzna pieśń składa się z sekwencji dźwięków, które są wydawane w specjalnych miejscach na ich terytoriach tokowych zwanych arenami.

Głoskanie charakteryzuje się reprezentatywnym dla gatunku dźwiękiem, który składa się z serii głębokich i donośnych odgłosów, przypominających odgłosy korka wystrzelanego z butelki. Przebiegający w szybkim tempie rytuał tokowy samca głuszca może składać się z różnych elementów muzycznych, a głoskanie stanowi nieodłączny element tego widowiska. Wyjątkowość pieśni stwarza możliwość rozpoznania danego osobnika oraz pozwala na ustalenie granic jego terytorium w lesie.

W kontekście łowieckim (myśliwstwa) znajomość charakterystycznych dźwięków i zachowań ptaków takich jak głuszców jest istotna dla myśliwych polujących na te ptaki. Znajomość pieśni, w tym także głoskania, umożliwia określenie obszarów występowania tych zwierząt oraz planowanie polowań. Z kolei poszanowanie zasad ochrony i bioróżnorodności jest nieodzowne dla zachowania naturalnego stanu populacji gatunku Tetrao urogallus oraz jego środowiska życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj glokanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

glokanie

inaczej korkowanie.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.