Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: glokanie

glokanie

inaczej korkowanie.

Głoskanie, zwane również korkowaniem, jest trzecią zwrotką charakterystycznej pieśni samca głuszca (Tetrao urogallus), ptaka z rodziny kurowatych. Głoskanie to dźwiękowa ekspresja godowa, jaką samiec głuszca wydaje podczas toków wiosennych, mających na celu przyciągnięcie samic i obronę terytorium przed innymi samcami. Ta specyficzna pieśń składa się z sekwencji dźwięków, które są wydawane w specjalnych miejscach na ich terytoriach tokowych zwanych arenami.

Głoskanie charakteryzuje się reprezentatywnym dla gatunku dźwiękiem, który składa się z serii głębokich i donośnych odgłosów, przypominających odgłosy korka wystrzelanego z butelki. Przebiegający w szybkim tempie rytuał tokowy samca głuszca może składać się z różnych elementów muzycznych, a głoskanie stanowi nieodłączny element tego widowiska. Wyjątkowość pieśni stwarza możliwość rozpoznania danego osobnika oraz pozwala na ustalenie granic jego terytorium w lesie.

W kontekście łowieckim (myśliwstwa) znajomość charakterystycznych dźwięków i zachowań ptaków takich jak głuszców jest istotna dla myśliwych polujących na te ptaki. Znajomość pieśni, w tym także głoskania, umożliwia określenie obszarów występowania tych zwierząt oraz planowanie polowań. Z kolei poszanowanie zasad ochrony i bioróżnorodności jest nieodzowne dla zachowania naturalnego stanu populacji gatunku Tetrao urogallus oraz jego środowiska życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj glokanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

głuszak

pisklę głuszca.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

glot

staropolska nazwa śrutu.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)