Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gracz

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

Gracz (Tetrao urogallus) – ptak z rodziny kurowatych (Tetraonidae), charakteryzujący się występowaniem w lasach liściastych i iglastych na terenach Eurazji, oraz Ameryki Północnej. Gracze są ptakami o stosunkowo dużej masie ciała, dorastając nawet do 4 kg. Odznaczają się charakterystycznymi długimi ogonami i metalicznym połyskiem na piórach samców. Samce grzaczy, także zwane tetrastami, słyną z toków, których celem jest przyciągnięcie samic w celu rozrodu. Toczki nie są trudne do usłyszenia ze względu na intensywność dźwięków wydawanych przez samce podczas toków. Gracze preferują gęste i wilgotne lasy iglaste oraz bory mieszane. Z uwagi na potrzebę zachowania spokoju i ciemności podczas okresu godowego niewskazane jest podejmowanie intensywnej działalności w pobliżu miejsc bytowania tych ptaków.

Z sezonu na sezon grozi im jednak zagrożenie ze strony drapieżników oraz myśliwych polujących na zbierające się na tokowiskach samce. Warto zadbać o ochronę siedlisk grzaczy poprzez odpowiednią gospodarkę leśną oraz kontrolę liczby drapieżników w danym regionie.

Gracze stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów fauny Eurazji. Ich obecność jest dodatkowo istotna dla dbałości o równowagę ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gracz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)