Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gracz

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

Gracz (Tetrao urogallus) – ptak z rodziny kurowatych (Tetraonidae), charakteryzujący się występowaniem w lasach liściastych i iglastych na terenach Eurazji, oraz Ameryki Północnej. Gracze są ptakami o stosunkowo dużej masie ciała, dorastając nawet do 4 kg. Odznaczają się charakterystycznymi długimi ogonami i metalicznym połyskiem na piórach samców. Samce grzaczy, także zwane tetrastami, słyną z toków, których celem jest przyciągnięcie samic w celu rozrodu. Toczki nie są trudne do usłyszenia ze względu na intensywność dźwięków wydawanych przez samce podczas toków. Gracze preferują gęste i wilgotne lasy iglaste oraz bory mieszane. Z uwagi na potrzebę zachowania spokoju i ciemności podczas okresu godowego niewskazane jest podejmowanie intensywnej działalności w pobliżu miejsc bytowania tych ptaków.

Z sezonu na sezon grozi im jednak zagrożenie ze strony drapieżników oraz myśliwych polujących na zbierające się na tokowiskach samce. Warto zadbać o ochronę siedlisk grzaczy poprzez odpowiednią gospodarkę leśną oraz kontrolę liczby drapieżników w danym regionie.

Gracze stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów fauny Eurazji. Ich obecność jest dodatkowo istotna dla dbałości o równowagę ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gracz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gąsior

samiec gęsi.

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.