Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gracz

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

Gracz (Tetrao urogallus) – ptak z rodziny kurowatych (Tetraonidae), charakteryzujący się występowaniem w lasach liściastych i iglastych na terenach Eurazji, oraz Ameryki Północnej. Gracze są ptakami o stosunkowo dużej masie ciała, dorastając nawet do 4 kg. Odznaczają się charakterystycznymi długimi ogonami i metalicznym połyskiem na piórach samców. Samce grzaczy, także zwane tetrastami, słyną z toków, których celem jest przyciągnięcie samic w celu rozrodu. Toczki nie są trudne do usłyszenia ze względu na intensywność dźwięków wydawanych przez samce podczas toków. Gracze preferują gęste i wilgotne lasy iglaste oraz bory mieszane. Z uwagi na potrzebę zachowania spokoju i ciemności podczas okresu godowego niewskazane jest podejmowanie intensywnej działalności w pobliżu miejsc bytowania tych ptaków.

Z sezonu na sezon grozi im jednak zagrożenie ze strony drapieżników oraz myśliwych polujących na zbierające się na tokowiskach samce. Warto zadbać o ochronę siedlisk grzaczy poprzez odpowiednią gospodarkę leśną oraz kontrolę liczby drapieżników w danym regionie.

Gracze stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów fauny Eurazji. Ich obecność jest dodatkowo istotna dla dbałości o równowagę ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gracz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

glot

staropolska nazwa śrutu.

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gastrolity
(...)