Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdować

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

Gniazdowanie to proces, w którym ptaki budują swoje gniazda, aby mieć bezpieczne miejsce do składania jaj i wychowywania potomstwa. Gniazdowanie może zaczynać się już wczesną wiosną i trwać aż do późnego lata. Ptaki mogą budować gniazda na ziemi, w drzewach lub na skałach. W zależności od gatunku ptaka, materiały używane do budowy gniazda mogą się różnić. Niektóre ptaki używają gałęzi, liści i trawy, aby stworzyć swoje gniazda. Inne ptaki używają sierści, piór i innych materiałów organicznych.

Gniazdowanie jest ważnym elementem cyklu życia ptaka. Większość gatunków ptaków składa jaja tylko raz w roku i musi je chronić przed drapieżnikami. Gniazda służą jako schronienie dla jaj i piskląt, a także jako miejsce do odpoczynku dla dorosłych ptaków. Ptaki czasami budują nowe gniazda lub naprawiają stare co roku, aby zapewnić sobie bezpieczne miejsce do żerowania i odpoczynku.

Gniazdowanie jest ważnym elementem ekosystemu. Ptaki służą jako naturalni drapieżnicy, którzy polują na owady i inne małe zwierzęta, które mogłyby inaczej niszczyć uprawy lub siać spustoszenie w ogrodach domowych. Gniazdowanie takich gatunków ptaków jak wróble czy gołębie może być nawet pozytywnym aspektem środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

glokanie

inaczej korkowanie.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.