Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdować

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

Gniazdowanie to złożony proces, w którym ptaki, przygotowując się do lęgu, zakładają i konstruują gniazda. Jest to istotny element cyklu życiowego ptaków, który przeważnie rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do późnego lata. Gniazda mogą być zlokalizowane na różnych substratach, takich jak ziemia, drzewa czy skały, zależnie od preferencji gatunku ptaka. Materiały wykorzystane do budowy gniazda również różnią się w zależności od rodzaju ptaka.

Gniazdowanie jest niezwykle istotne dla sukcesu reprodukcyjnego ptaków, ponieważ zapewnia bezpieczne i chronione miejsce do składania jaj oraz wychowywania potomstwa. Dzięki gryzącej imprezy możemy obserwować wyjątkowe zachowania i umiejętności budowlane ptaków. Wiele gatunków regularnie odnawia lub modyfikuje swoje gniazda co roku, aby dostosować je do zmieniających się warunków lub po prostu utrzymać je w dobrym stanie.

W kontekście ekosystemowym gniazdowanie pełni ważną rolę, ponieważ ptaki są naturalnymi drapieżnikami, które regulują populacje owadów i innych małych zwierząt szkodliwych dla roślinności czy upraw. Dlatego też prowadzenie badań nad procesem gniazdowania jest niezbędne dla zrozumienia dynamiki ekosystemu oraz ochrony różnorodności biologicznej.

Zatem proces gniazdowania stanowi kluczowy element cyklu życia ptaków oraz ekosystemu, a jego badanie daje nam cenną wiedzę na temat zachowań lęgowych i potrzeb tych pięknych stworzeń.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gamrat

odyniec w okresie huczki.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

grandle

inaczej haki.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

glokanie

inaczej korkowanie.

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.