Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdować

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

Gniazdowanie to proces, w którym ptaki budują swoje gniazda, aby mieć bezpieczne miejsce do składania jaj i wychowywania potomstwa. Gniazdowanie może zaczynać się już wczesną wiosną i trwać aż do późnego lata. Ptaki mogą budować gniazda na ziemi, w drzewach lub na skałach. W zależności od gatunku ptaka, materiały używane do budowy gniazda mogą się różnić. Niektóre ptaki używają gałęzi, liści i trawy, aby stworzyć swoje gniazda. Inne ptaki używają sierści, piór i innych materiałów organicznych.

Gniazdowanie jest ważnym elementem cyklu życia ptaka. Większość gatunków ptaków składa jaja tylko raz w roku i musi je chronić przed drapieżnikami. Gniazda służą jako schronienie dla jaj i piskląt, a także jako miejsce do odpoczynku dla dorosłych ptaków. Ptaki czasami budują nowe gniazda lub naprawiają stare co roku, aby zapewnić sobie bezpieczne miejsce do żerowania i odpoczynku.

Gniazdowanie jest ważnym elementem ekosystemu. Ptaki służą jako naturalni drapieżnicy, którzy polują na owady i inne małe zwierzęta, które mogłyby inaczej niszczyć uprawy lub siać spustoszenie w ogrodach domowych. Gniazdowanie takich gatunków ptaków jak wróble czy gołębie może być nawet pozytywnym aspektem środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

grzebiące

inaczej kumki.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.