Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: górować

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

Górowanie – zjawisko występujące podczas strzelania z broni myśliwskiej, polegające na tym, że mimo prawidłowego celowania, pocisk trafia powyżej celu. Jest to często spotykane zjawisko zwłaszcza u osób uczących się strzelać. Górowanie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewłaściwe ustawienie broni, nieprawidłowe przygotowanie amunicji, bądź też nieprawidłowe działanie celownika. Aby uniknąć górowania, istotne jest dokładne przestrzeganie instrukcji dotyczących ustawienia broni i przygotowania amunicji. Strzelec powinien również zadbać o wyraźność i czytelność celownika oraz utrzymać stabilność broni podczas celowania. Regularne ćwiczenia strzelania oraz stosowanie odpowiednich technik również przyczyniają się do minimalizacji ryzyka wystąpienia górowania. Ważne jest również regularne sprawdzanie broni i amunicji w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń bądź nieprawidłowości, co zapewnia, że broń działa prawidłowo i minimalizuje ryzyko górowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj górować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gamrat

odyniec w okresie huczki.

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

glot

staropolska nazwa śrutu.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)