Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gastrolity

gastrolity

małe kamyczki znajdujące się w żołądkach (połknięte) niektórych ptaków, pomagające w rozcieraniu twardego pokarmu. U głuszca i cietrzewia stanowią dodatkowe trofeum z tych ptaków.

Gastrolity to małe kamienie znajdujące się w żołądkach niektórych ptaków. Są one połykane przez ptaki, aby pomóc im w rozcieraniu twardego pokarmu. Gastrolity są zazwyczaj bardzo małe, o średnicy od 0,5 do 5 milimetrów. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak piasek, skały lub kamienie.

Gastrolity są szczególnie często spotykane u głuszca i cietrzewia. Te ptaki połykają gastrolity, aby pomóc sobie w trawieniu twardych skorupiaków i innych twardych pokarmów. Gastrolity są w stanie rozbić te twarde skorupiaki na mniejsze kawałki, co umożliwia ptakom łatwe trawienie.

Gastrolity stanowią również dodatkowe trofeum z tych ptaków. Łowcy mogą je zbierać i przechowywać jako pamiątkę swojej wyprawy łowieckiej. Gastrolity są również czasami używane do identyfikacji gatunku ptaka, ponieważ każdy gatunek ma swoje własne unikalne gastrolity.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gastrolity w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

glokanie

inaczej korkowanie.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

głuszak

pisklę głuszca.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.