Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gastrolity

gastrolity

małe kamyczki znajdujące się w żołądkach (połknięte) niektórych ptaków, pomagające w rozcieraniu twardego pokarmu. U głuszca i cietrzewia stanowią dodatkowe trofeum z tych ptaków.

Gastrolity to małe kamienie, które znajdują się w żołądkach niektórych ptaków. Są one połykane przez ptaki, aby pomóc im w rozcieraniu twardego pokarmu. Gastrolity są zazwyczaj bardzo małe, o średnicy od 0,5 do 5 milimetrów. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak piasek, skały lub kamienie.

Gastrolity są szczególnie często spotykane u głuszca i cietrzewia. Te ptaki połykają gastrolity, aby pomóc sobie w trawieniu twardych skorupiaków i innych twardych pokarmów. Gastrolity są w stanie rozbić te twarde skorupiaki na mniejsze kawałki, co umożliwia ptakom łatwe trawienie.

Gastrolity stanowią również dodatkowe trofeum z tych ptaków. Łowcy mogą je zbierać i przechowywać jako pamiątkę swojej wyprawy łowieckiej. Gastrolity są również czasami używane do identyfikacji gatunku ptaka, ponieważ każdy gatunek ma swoje własne unikalne gastrolity.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gastrolity w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.