Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gastrolity

gastrolity

małe kamyczki znajdujące się w żołądkach (połknięte) niektórych ptaków, pomagające w rozcieraniu twardego pokarmu. U głuszca i cietrzewia stanowią dodatkowe trofeum z tych ptaków.

Gastrolity to małe kamienie, które znajdują się w żołądkach niektórych ptaków. Są one połykane przez ptaki, aby pomóc im w rozcieraniu twardego pokarmu. Gastrolity są zazwyczaj bardzo małe, o średnicy od 0,5 do 5 milimetrów. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak piasek, skały lub kamienie.

Gastrolity są szczególnie często spotykane u głuszca i cietrzewia. Te ptaki połykają gastrolity, aby pomóc sobie w trawieniu twardych skorupiaków i innych twardych pokarmów. Gastrolity są w stanie rozbić te twarde skorupiaki na mniejsze kawałki, co umożliwia ptakom łatwe trawienie.

Gastrolity stanowią również dodatkowe trofeum z tych ptaków. Łowcy mogą je zbierać i przechowywać jako pamiątkę swojej wyprawy łowieckiej. Gastrolity są również czasami używane do identyfikacji gatunku ptaka, ponieważ każdy gatunek ma swoje własne unikalne gastrolity.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gastrolity w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gach

samiec zająca.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gąsior

samiec gęsi.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.