Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głownia

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

Głownia - klinga, czyli ostrze białej broni, takiej jak kordelas, szabla czy miecz. Jest to element składowy broni białej, który jest wykonany z metalu i ma za zadanie przebić lub odbić się od przeciwnika. Głownia składa się z trzech części: trzonu, ostrza i rękojeści.

Trzon jest częścią głowni, która łączy ostrze z rękojeścią. Ostrze jest częścią głowni, która służy do ataku lub obrony. Rękojeść jest częścią głowni, która umożliwia trzymanie broni w dłoni i wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Głownia może być wykonana z różnych rodzajów metalu, takich jak stali nierdzewnej, stali węglowej lub tytanu. Każdy rodzaj metalu ma swoje wady i zalety. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i ma dobrą twardość, ale jest też bardzo droga. Stal węglowa jest tańsza niż stal nierdzewna i ma dobrą twardość, ale może być podatna na korozję. Tytan jest bardzo trwały i odporny na korozję, ale jest też bardzo drogi.

Głownia może być również wykonana z innych materiałów, takich jak drewno lub plastik. Drewno może być użyte do produkcji głowni o niższej twardości i sile uderzenia niż metalowe głownie. Plastikowe głownie są lekkie i tanie w produkcji, ale mają niższą twardość niż metalowe głownie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głownia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.