Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głownia

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

Głownia - klinga, czyli ostrze białej broni, takiej jak kordelas, szabla czy miecz. Jest to element składowy broni białej, który jest wykonany z metalu i ma za zadanie przebić lub odbić się od przeciwnika. Głownia składa się z trzech części: trzonu, ostrza i rękojeści.

Trzon jest częścią głowni, która łączy ostrze z rękojeścią. Ostrze jest częścią głowni, która służy do ataku lub obrony. Rękojeść jest częścią głowni, która umożliwia trzymanie broni w dłoni i wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Głownia może być wykonana z różnych rodzajów metalu, takich jak stali nierdzewnej, stali węglowej lub tytanu. Każdy rodzaj metalu ma swoje wady i zalety. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i ma dobrą twardość, ale jest też bardzo droga. Stal węglowa jest tańsza niż stal nierdzewna i ma dobrą twardość, ale może być podatna na korozję. Tytan jest bardzo trwały i odporny na korozję, ale jest też bardzo drogi.

Głownia może być również wykonana z innych materiałów, takich jak drewno lub plastik. Drewno może być użyte do produkcji głowni o niższej twardości i sile uderzenia niż metalowe głownie. Plastikowe głownie są lekkie i tanie w produkcji, ale mają niższą twardość niż metalowe głownie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głownia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

grzebiące

inaczej kumki.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)