Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głownia

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

Głownia to klinga, czyli ostrze białej broni, takiej jak kordelas, szabla czy miecz. Jest to element składowy broni białej, który jest wykonany z metalu i ma za zadanie przebić lub odbić się od przeciwnika. Głownia składa się z trzech części: trzonu, ostrza i rękojeści. Trzon jest częścią głowni, która łączy ostrze z rękojeścią. Ostrze jest częścią głowni, która służy do ataku lub obrony. Rękojeść jest częścią głowni, która umożliwia trzymanie broni w dłoni i wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Głownia może być wykonana z różnych rodzajów metalu, takich jak stali nierdzewnej, stali węglowej lub tytanu. Każdy rodzaj metalu ma swoje wady i zalety. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i ma dobrą twardość, ale jest też bardzo droga. Stal węglowa jest tańsza niż stal nierdzewna i ma dobrą twardość, ale może być podatna na korozję. Tytan jest bardzo trwały i odporny na korozję, ale jest też bardzo drogi.

Głownia może być również wykonana z innych materiałów, takich jak drewno lub plastik. Drewno może być użyte do produkcji głowni o niższej twardości i sile uderzenia niż metalowe głownie. Plastikowe głownie są lekkie i tanie w produkcji, ale mają niższą twardość niż metalowe głownie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głownia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gach

samiec zająca.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)