Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głownia

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

Głownia to klinga, czyli ostrze białej broni, takiej jak kordelas, szabla czy miecz. Jest to element składowy broni białej, który jest wykonany z metalu i ma za zadanie przebić lub odbić się od przeciwnika. Głownia składa się z trzech części: trzonu, ostrza i rękojeści. Trzon jest częścią głowni, która łączy ostrze z rękojeścią. Ostrze jest częścią głowni, która służy do ataku lub obrony. Rękojeść jest częścią głowni, która umożliwia trzymanie broni w dłoni i wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Głownia może być wykonana z różnych rodzajów metalu, takich jak stali nierdzewnej, stali węglowej lub tytanu. Każdy rodzaj metalu ma swoje wady i zalety. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i ma dobrą twardość, ale jest też bardzo droga. Stal węglowa jest tańsza niż stal nierdzewna i ma dobrą twardość, ale może być podatna na korozję. Tytan jest bardzo trwały i odporny na korozję, ale jest też bardzo drogi.

Głownia może być również wykonana z innych materiałów, takich jak drewno lub plastik. Drewno może być użyte do produkcji głowni o niższej twardości i sile uderzenia niż metalowe głownie. Plastikowe głownie są lekkie i tanie w produkcji, ale mają niższą twardość niż metalowe głownie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głownia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gach

samiec zająca.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)