Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gonić

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

Gonienie w kontekście psa myśliwskiego stanowi proces wyczuwania, śledzenia oraz ewentualnego doprowadzenia do pojmania zwierzyny, zwykle zaś, po to, by łowca mógł upolować ją najczęściej naturalnymi metodami. Zadanie to wymaga od psa efektywnego wykorzystania swoich zmysłów - przede wszystkim węchu i słuchu - do namierzenia obecności zwierzyny oraz śledzenia jej ruchów. Gonienie obejmuje zarówno drobne ptactwo czy gryzonie, jak również większe ssaki, takie jak dziki czy jelenie. W trakcie tego procesu pies musi zachować kontakt wzrokowy lub słuchowy z przemieszczającą się zwierzyną oraz mieć możliwość utrzymania stałego tempa przez całą akcję. Gonienie może trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od dystansu pokonanego przez schwytane zwierzę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gonić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

grzać się

o samicach psów, lisów, wilków, sarn i jeleni: wykazywać objawy popędu płciowego.

grzebiące

inaczej kumki.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gach

samiec zająca.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

grandle

inaczej haki.