Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gonić

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

Gonienie w kontekście psa myśliwskiego stanowi proces wyczuwania, śledzenia oraz ewentualnego doprowadzenia do pojmania zwierzyny, zwykle zaś, po to, by łowca mógł upolować ją najczęściej naturalnymi metodami. Zadanie to wymaga od psa efektywnego wykorzystania swoich zmysłów - przede wszystkim węchu i słuchu - do namierzenia obecności zwierzyny oraz śledzenia jej ruchów. Gonienie obejmuje zarówno drobne ptactwo czy gryzonie, jak również większe ssaki, takie jak dziki czy jelenie. W trakcie tego procesu pies musi zachować kontakt wzrokowy lub słuchowy z przemieszczającą się zwierzyną oraz mieć możliwość utrzymania stałego tempa przez całą akcję. Gonienie może trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od dystansu pokonanego przez schwytane zwierzę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gonić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

grzebiące

inaczej kumki.

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.