Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwizdać

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

Gwizdanie słonka i jarząbka to charakterystyczny dźwięk wydawany przez te ptaki, który stanowi istotny element ich komunikacji w środowisku naturalnym. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tych aktywnych ptaków, które lubią latać wokół drzew i śpiewać swoje piękne melodie. Gwizdanie może przybierać różnorodne formy, od cichych i monotonnych dźwięków po głośniejsze, bardziej melodyjne odgłosy. Słonki i jarząbki wykorzystują gwizdanie do komunikowania się między sobą oraz do oznaczania swojego terytorium. Ponadto wydają ten dźwięk zarówno w celu ostrzegania innych ptaków o potencjalnym zagrożeniu, jak i wyrażenia radości. Dla osób pasjonujących się obserwacją ptaków gwizdanie słonka i jarząbka stanowi jedną z najbardziej uroczych rzeczy do usłyszenia w naturze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizdać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gały

oczy zająca.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

głuszak

pisklę głuszca.