Definicja hasła: gwizdać
- gwizdać
o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.
Gwizdanie słonka i jarząbka to charakterystyczny dźwięk wydawany przez te ptaki, który stanowi istotny element ich komunikacji w środowisku naturalnym. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tych aktywnych ptaków, które lubią latać wokół drzew i śpiewać swoje piękne melodie. Gwizdanie może przybierać różnorodne formy, od cichych i monotonnych dźwięków po głośniejsze, bardziej melodyjne odgłosy. Słonki i jarząbki wykorzystują gwizdanie do komunikowania się między sobą oraz do oznaczania swojego terytorium. Ponadto wydają ten dźwięk zarówno w celu ostrzegania innych ptaków o potencjalnym zagrożeniu, jak i wyrażenia radości. Dla osób pasjonujących się obserwacją ptaków gwizdanie słonka i jarząbka stanowi jedną z najbardziej uroczych rzeczy do usłyszenia w naturze.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizdać w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)
największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)
- grajcarkowaty
o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).
- gały
oczy zająca.
- gomółka
samiec okresowo nie posiadający poroża
- grankulka
dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.
- gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)
gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)
- gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)
kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)
- garbić się
o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.
- guldynka
staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.
- głuszak
pisklę głuszca.