Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gwizdać

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

Gwizdanie słonka i jarząbka to charakterystyczny dźwięk wydawany przez te ptaki, który stanowi istotny element ich komunikacji w środowisku naturalnym. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tych aktywnych ptaków, które lubią latać wokół drzew i śpiewać swoje piękne melodie. Gwizdanie może przybierać różnorodne formy, od cichych i monotonnych dźwięków po głośniejsze, bardziej melodyjne odgłosy. Słonki i jarząbki wykorzystują gwizdanie do komunikowania się między sobą oraz do oznaczania swojego terytorium. Ponadto wydają ten dźwięk zarówno w celu ostrzegania innych ptaków o potencjalnym zagrożeniu, jak i wyrażenia radości. Dla osób pasjonujących się obserwacją ptaków gwizdanie słonka i jarząbka stanowi jedną z najbardziej uroczych rzeczy do usłyszenia w naturze.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gwizdać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gach

samiec zająca.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)