Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzybkować

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

Grzybkować to termin używany w łowiectwie, który opisuje sposób deformacji pocisku kulowego po trafieniu przez tuszę zwierzęcia. Gdy pocisk trafia w ciało zwierzęcia, może on rozprzestrzeniać się w kształcie grzybka, zwykle na powierzchni przeciwnego pazura. Deformacja taka jest charakterystyczna dla amunicji pełniącej funkcję zwiększenia skuteczności i zmniejszenia ryzyka przepłukania oraz ranzenia krwiaka.

Zjawisko grzybkowania ma istotne znaczenie praktyczne dla myśliwych, ponieważ wpływa na efektywność i celność pocisku, a tym samym na humanitarne odstrzału zwierząt łownych. Ponadto, charakterystyka deformacji pocisku kulowego może dostarczyć informacje o jego zachowaniu się w ciele zwierzęcia oraz skuteczności przebijania kości i tkanek.

Warto podkreślić, że grzybkowanie jest także istotnym elementem analizy balistycznej w procesie badania efektywności różnych rodzajów amunicji. Badanie tego zjawiska pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów działania pocisków oraz ocenę ich skuteczności w polowaniu.

Podsumowując, grzybkowanie to zjawisko deformacji pocisku kulowego po trafieniu przez tuszę zwierzęcia, mające istotne znaczenie praktyczne dla myśliwych oraz stanowiące ważny obszar badań balistycznych związanych z amunicją i jej skutecznością.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzybkować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

glot

staropolska nazwa śrutu.

gastrolity
(...)

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

gały

oczy zająca.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.