Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gruby

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

Gruby – termin używany w łowiectwie do opisu mocnego byka lub odyńca. Określenie to odnosi się do zwierząt o dużych, masywnych ciałach oraz szerokich rogach. Grube byki i odyńce są uznawane za silne i zdrowe, co sprawia, że są one trudniejsze do złapania niż ich słabsze odpowiedniki. Ponadto, takie zwierzęta są bardziej odporne na choroby i pasożyty, co przekłada się na ich wartość hodowlaną oraz atrakcyjność dla myśliwych.

Grubość zwierząt może być postrzegana jako wyzwanie przez myśliwych, którzy widzą w ich polowaniu większą trudność i ryzyko. Ponadto grube byki i odyńce stanowią często obiekty celu zainteresowania sportowych dziedzin łowieckich, jak walki byków czy polowania. Ze względu na swoją siłę i trudność zachowania podczas polowania, grube zwierzęta mogą być postrzegane jako bardziej prestiżowe trofeum dla myśliwego.

Podsumowując, termin "gruby" w kontekście łowieckim odnosi się do określenia mocy oraz siły zwierząt takich jak byki czy odyńce. Ich grubsza budowa ciała oraz większa odporność czynią je atrakcyjnymi zarówno dla hodowców, jak i miłośników sportowego łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gruby w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gnieździć

inaczej gniazdować.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

grandle

inaczej haki.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.