Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gruby

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

Gruby – termin używany w łowiectwie do opisu mocnego byka lub odyńca. Określenie to odnosi się do zwierząt o dużych, masywnych ciałach oraz szerokich rogach. Grube byki i odyńce są uznawane za silne i zdrowe, co sprawia, że są one trudniejsze do złapania niż ich słabsze odpowiedniki. Ponadto, takie zwierzęta są bardziej odporne na choroby i pasożyty, co przekłada się na ich wartość hodowlaną oraz atrakcyjność dla myśliwych.

Grubość zwierząt może być postrzegana jako wyzwanie przez myśliwych, którzy widzą w ich polowaniu większą trudność i ryzyko. Ponadto grube byki i odyńce stanowią często obiekty celu zainteresowania sportowych dziedzin łowieckich, jak walki byków czy polowania. Ze względu na swoją siłę i trudność zachowania podczas polowania, grube zwierzęta mogą być postrzegane jako bardziej prestiżowe trofeum dla myśliwego.

Podsumowując, termin "gruby" w kontekście łowieckim odnosi się do określenia mocy oraz siły zwierząt takich jak byki czy odyńce. Ich grubsza budowa ciała oraz większa odporność czynią je atrakcyjnymi zarówno dla hodowców, jak i miłośników sportowego łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gruby w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

grzywacz

inaczej gołąb grzywacz.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gach

samiec zająca.