Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzanka

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

Grzanka to mały kawałek chleba, zazwyczaj białego, usmażony na patelni z odrobiną oliwy lub masła i przyprawiony ulubionymi przyprawami, takimi jak sól, pieprz, czosnek lub inne. Jest jedną z najpopularniejszych przynęt łowieckich, szczególnie używanych do polowania na lisy. Grzanki są wykorzystywane w celu przyciągnięcia lisa do pułapki poprzez silny zapach i smak. Są proste w przygotowaniu i mogą być wykonane z różnych rodzajów chleba – białego, ciemnego czy innego rodzaju pieczywa.

Grzanki są skuteczną przynętą ze względu na aromat i smak, które przyciągają lisy oraz inne gatunki zwierząt, takie jak dzikie ptaki czy dzikie króliki. Mogą być umieszczone w pułapce lub rozrzucone wokół niej, aby zachęcić lisa do wejścia do pułapki. Ponadto grzanki mogą również być stosowane jako dodatek do paszy dla domowych zwierząt.

W kontekście łowieckim warto zauważyć, że grzanki stanowią istotny element strategii polowania na lisy oraz innych drapieżniki. Ich skuteczność wynika nie tylko z zapachu i smaku, ale także z ich zdolności do pozostawienia trwałego śladu zapachowego w terenie. Dzięki temu zwabiają nie tylko docelowego drapieżnika, ale mogą też przyciągnąć inne zwierzęta łowne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzanka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

glot

staropolska nazwa śrutu.

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).