Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzanka

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

Grzanka to mały kawałek chleba, zazwyczaj białego, usmażony na patelni z odrobiną oliwy lub masła i przyprawiony ulubionymi przyprawami, takimi jak sól, pieprz, czosnek lub inne. Jest jedną z najpopularniejszych przynęt łowieckich, szczególnie używanych do polowania na lisy. Grzanki są wykorzystywane w celu przyciągnięcia lisa do pułapki poprzez silny zapach i smak. Są proste w przygotowaniu i mogą być wykonane z różnych rodzajów chleba – białego, ciemnego czy innego rodzaju pieczywa.

Grzanki są skuteczną przynętą ze względu na aromat i smak, które przyciągają lisy oraz inne gatunki zwierząt, takie jak dzikie ptaki czy dzikie króliki. Mogą być umieszczone w pułapce lub rozrzucone wokół niej, aby zachęcić lisa do wejścia do pułapki. Ponadto grzanki mogą również być stosowane jako dodatek do paszy dla domowych zwierząt.

W kontekście łowieckim warto zauważyć, że grzanki stanowią istotny element strategii polowania na lisy oraz innych drapieżniki. Ich skuteczność wynika nie tylko z zapachu i smaku, ale także z ich zdolności do pozostawienia trwałego śladu zapachowego w terenie. Dzięki temu zwabiają nie tylko docelowego drapieżnika, ale mogą też przyciągnąć inne zwierzęta łowne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzanka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)