Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzebień

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

Grzebień to długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu tego zwierzęcia. Grzebień składa się z długich, prostych włosów, które są ułożone w rzędach. Włosy są bardzo gęste i twarde, a ich długość może sięgać nawet do 30 cm. Grzebień jest czarny lub brązowy i ma białe plamy na końcach.

Grzebień ma kilka funkcji. Przede wszystkim chroni kozicę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg. Ponadto grzebień pomaga zwierzęciu utrzymać ciepło, a także chroni je przed drapieżnikami. Grzebień może również służyć jako oznaka statusu społecznego w stadzie kozic.

Także sam termin "grzebień" może odnosić się do rodzaju futra, które jest uważane za bardzo cenne i luksusowe. Futro to jest często używane do produkcji odzieży i akcesoriów, takich jak czapki, rękawiczki i buty. Jest to bardzo trwałe i miękkie futro, które jest cenione przez producentów odzieży za swoje wysokiej jakości właściwości.

W łowiectwie termin "grzebień" może być używany w kontekście określenia charakterystycznego elementu sierści u innych gatunków zwierząt futerkowych o podobnej budowie włosa na grzbiecie lub tułowiu.

Warto zauważyć, że nazwa "grzebień" odnosi się głównie do sierści kozicy lub określonego typu futra pochodzącego właśnie z sierści kozicy. Termin ten jest charakterystyczny dla dziedziny łowieckiej oraz branży futrzarskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzebień w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

grzebiące

inaczej kumki.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.