Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ględzenie

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

Ględzenie to specyficzny dźwięk wydawany przez łanie w czasie rykowiska. Jest to głos o donośnym charakterze, który może być słyszany na znaczną odległość, nawet do kilku kilometrów. Łanie używają ględzenia jako formy komunikacji między sobą oraz samcami łani, aby zaznaczyć swoje terytorium, ostrzec inne samce o swojej obecności oraz wyrazić swoje emocje, takie jak zadowolenie czy niezadowolenie. Ględzenie jest często dostrzegane w porze nocnej lub rano, gdy łanie są aktywne, co sprawia, że stanowi istotny element ich zachowań godowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ględzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

gastrolity
(...)

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.