Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomółka

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

Gomółka to określenie samca jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) w okresie, gdy nie posiada on poroża, czyli struktur rogowych na głowie. Jest to zjawisko sezonowe związane z cyklem wzrostu i zrzucania poroża, które występuje u jeleni co roku. Gomółka charakteryzuje się brakiem rozwiniętego poroża oraz obecnością miękkiej skóry pokrywającej korzenie rogów.

Jest to stan przejściowy, który ma miejsce po okresie rui, czyli godowej, a przed ponownym wzrostem nowego poroża. W tym czasie samiec jest bardziej podatny na rywalizację o terytorium i partnerki, ponieważ nie musi troszczyć się o utrzymanie i bronić swojego poroża.

Gomółka może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od wieku danego osobnika oraz warunków środowiskowych. Jest to również istotne zjawisko dla myśliwych oraz naukowców zajmujących się biologią i zachowaniem jeleni szlachetnych, ponieważ wpływa ono na polowania oraz badania populacji zwierząt łownych.

Warto również wspomnieć, że gomółka może być również obserwowana u innych gatunków jeleniowatych, takich jak sarna czy daniel. Oznacza to stan braku poroża u samca tych gatunków przez pewien okres czasu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomółka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

glot

staropolska nazwa śrutu.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

gały

oczy zająca.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.