Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomółka

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

Gomółka to określenie samca jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) w okresie, gdy nie posiada on poroża, czyli struktur rogowych na głowie. Jest to zjawisko sezonowe związane z cyklem wzrostu i zrzucania poroża, które występuje u jeleni co roku. Gomółka charakteryzuje się brakiem rozwiniętego poroża oraz obecnością miękkiej skóry pokrywającej korzenie rogów.

Jest to stan przejściowy, który ma miejsce po okresie rui, czyli godowej, a przed ponownym wzrostem nowego poroża. W tym czasie samiec jest bardziej podatny na rywalizację o terytorium i partnerki, ponieważ nie musi troszczyć się o utrzymanie i bronić swojego poroża.

Gomółka może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od wieku danego osobnika oraz warunków środowiskowych. Jest to również istotne zjawisko dla myśliwych oraz naukowców zajmujących się biologią i zachowaniem jeleni szlachetnych, ponieważ wpływa ono na polowania oraz badania populacji zwierząt łownych.

Warto również wspomnieć, że gomółka może być również obserwowana u innych gatunków jeleniowatych, takich jak sarna czy daniel. Oznacza to stan braku poroża u samca tych gatunków przez pewien okres czasu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomółka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gach

samiec zająca.

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.