Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomółka

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

Gomółka to określenie samca jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) w okresie, gdy nie posiada on poroża, czyli struktur rogowych na głowie. Jest to zjawisko sezonowe związane z cyklem wzrostu i zrzucania poroża, które występuje u jeleni co roku. Gomółka charakteryzuje się brakiem rozwiniętego poroża oraz obecnością miękkiej skóry pokrywającej korzenie rogów.

Jest to stan przejściowy, który ma miejsce po okresie rui, czyli godowej, a przed ponownym wzrostem nowego poroża. W tym czasie samiec jest bardziej podatny na rywalizację o terytorium i partnerki, ponieważ nie musi troszczyć się o utrzymanie i bronić swojego poroża.

Gomółka może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od wieku danego osobnika oraz warunków środowiskowych. Jest to również istotne zjawisko dla myśliwych oraz naukowców zajmujących się biologią i zachowaniem jeleni szlachetnych, ponieważ wpływa ono na polowania oraz badania populacji zwierząt łownych.

Warto również wspomnieć, że gomółka może być również obserwowana u innych gatunków jeleniowatych, takich jak sarna czy daniel. Oznacza to stan braku poroża u samca tych gatunków przez pewien okres czasu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomółka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

glot

staropolska nazwa śrutu.

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gonić się

o sukach psów i lisów: być w stanie gotowości do zapłodnienia.

gastrolity
(...)