Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gomółka

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

Gomółka to określenie samca jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) w okresie, gdy nie posiada on poroża, czyli struktur rogowych na głowie. Jest to zjawisko sezonowe związane z cyklem wzrostu i zrzucania poroża, które występuje u jeleni co roku. Gomółka charakteryzuje się brakiem rozwiniętego poroża oraz obecnością miękkiej skóry pokrywającej korzenie rogów.

Jest to stan przejściowy, który ma miejsce po okresie rui, czyli godowej, a przed ponownym wzrostem nowego poroża. W tym czasie samiec jest bardziej podatny na rywalizację o terytorium i partnerki, ponieważ nie musi troszczyć się o utrzymanie i bronić swojego poroża.

Gomółka może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od wieku danego osobnika oraz warunków środowiskowych. Jest to również istotne zjawisko dla myśliwych oraz naukowców zajmujących się biologią i zachowaniem jeleni szlachetnych, ponieważ wpływa ono na polowania oraz badania populacji zwierząt łownych.

Warto również wspomnieć, że gomółka może być również obserwowana u innych gatunków jeleniowatych, takich jak sarna czy daniel. Oznacza to stan braku poroża u samca tych gatunków przez pewien okres czasu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gomółka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gąsior

samiec gęsi.

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.