Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdownik

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w sokolnictwie: ptak drapieżny wyjęty z gniazda i przeznaczony do hodowli w sokołami do czasu zupełnego upierzenia się. Wtedy sokolnicy zaczynają układać go do łowów.

Gniazdownikiem nazywamy ptaki, które po wylęgu pozostają w gnieździe i wymagają opieki i karmienia. Są to zwykle młode osobniki, które dopiero po pewnym czasie osiągają samodzielność i opuszczają gniazdo. W sokolnictwie gniazdownikami nazywa się ptaki drapieżne, które sokolnicy wyjmują z gniazda i przeznaczają do hodowli w sokołami. Hodowla trwa do momentu, aż ptak całkowicie się upierzy. Wtedy sokolnicy zaczynają układać go do łowów.

Gniazdownikiem może być każdy ptak drapieżny, ale najczęściej są to młode osobniki sokoła włochatego, sokoła białego lub jastrzębia. Gniazdownikom trzeba zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, takie jak odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza oraz odpowiednia ilość światła. Karmienie gniazdowników powinno odbywać się regularnie i powinno być dostosowane do ich potrzeb żywieniowych. Najczęściej stosuje się gotowe mieszanki paszowe lub żywe owady.

Gniazdownikiem można stać się tylko raz w życiu ptaka, dlatego ważne jest, aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju i hodowli. Dzięki temu będzie on miał większe szanse na przeżycie i sukces w przyszłości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdownik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)