Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gach

gach

samiec zająca.

Gach to samiec zająca, który jest najczęściej spotykanym gatunkiem zająca w Europie. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny - ma długie uszy, krótkie nogi i długi ogon. Gach ma szare futro, które staje się jaśniejsze w okresie letnim. Jego oczy są duże i czarne, a nos jest czerwony. Gachy są bardzo aktywne i żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników. Żywią się głównie trawami i roślinami, ale mogą też jeść owady i inne małe zwierzęta.

Gachy są bardzo płochliwe i szybko uciekają przed drapieżnikami. Ich głównymi naturalnymi wrogami są lisy, wilki i koty domowe. Gachy szybko się rozmnażają - samice składają od 3 do 8 jaj co roku. Młode gachy szybko się rozwijają i po kilku tygodniach mogą już samodzielnie jeść. Gachy żyją do ok. 5 lat, choć niektóre mogą żyć nawet do 10 lat.

Gachy służą jako źródło pożywienia dla ludzi oraz zwierzyny łownej, takiej jak lisy czy wilki. Sama ich obecność może być również uciążliwa dla ludzi - gachy mogą uszkadzać uprawy i ogrodzenia, a także przenosić choroby zakaźne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gach w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)