Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gach

gach

samiec zająca.

Gach to samiec zająca, który jest najczęściej spotykanym gatunkiem zająca w Europie. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny - ma długie uszy, krótkie nogi i długi ogon. Gach ma szare futro, które staje się jaśniejsze w okresie letnim. Jego oczy są duże i czarne, a nos jest czerwony. Gachy są bardzo aktywne i żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników. Żywią się głównie trawami i roślinami, ale mogą też jeść owady i inne małe zwierzęta.

Gachy są bardzo płochliwe i szybko uciekają przed drapieżnikami. Ich głównymi naturalnymi wrogami są lisy, wilki i koty domowe. Gachy szybko się rozmnażają - samice składają od 3 do 8 jaj co roku. Młode gachy szybko się rozwijają i po kilku tygodniach mogą już samodzielnie jeść. Gachy żyją do ok. 5 lat, choć niektóre mogą żyć nawet do 10 lat.

Gachy służą jako źródło pożywienia dla ludzi oraz zwierzyny łownej, takiej jak lisy czy wilki. Sama ich obecność może być również uciążliwa dla ludzi - gachy mogą uszkadzać uprawy i ogrodzenia, a także przenosić choroby zakaźne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gach w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.