Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzybek

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

Grzybek – w kontekście broni gwintowanej, jest to element znajdujący się na końcu lufy, służący do umożliwienia montażu osiowania lub innej przystawki. Grzybek może mieć różne kształty i wymiary oraz być wykonany z różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia broni. Pełni istotną rolę w procesie rozgrzybkowania broni, czyli usunięcia nadmiernego napięcia powstałego w wyniku gwintowania lufy. Jest to istotny element dla wydajności i dokładności strzałów z broni gwintowanej.

W kontekście łowieckim, pojęcie "grzybek" może również odnosić się do maleńkich grzybów leśnych, takich jak kozak. Termin ten używany jest głównie przez myśliwych i miłośników przyrody, którzy poszukują tych małych roślin na terenie lasu. Warto podkreślić, że termin "grzybek" jest synonimem m.in. "kozaka" czy "twardziaka", które są popularnymi nazwami grzybów występujących w polskich lasach.

Szeroko rozumiany termin "grzybek" może więc odnosić się zarówno do części broni jak i do jednego z wielu gatunków grzybów spotykanych w polskiej przyrodzie. Oba znaczenia są znaczące dla specjalistów z dziedziny broni oraz dla miłośników przyrody i myślistwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzybek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

gnieździć

inaczej gniazdować.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.