Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzybek

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

Grzybek – w kontekście broni gwintowanej, jest to element znajdujący się na końcu lufy, służący do umożliwienia montażu osiowania lub innej przystawki. Grzybek może mieć różne kształty i wymiary oraz być wykonany z różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia broni. Pełni istotną rolę w procesie rozgrzybkowania broni, czyli usunięcia nadmiernego napięcia powstałego w wyniku gwintowania lufy. Jest to istotny element dla wydajności i dokładności strzałów z broni gwintowanej.

W kontekście łowieckim, pojęcie "grzybek" może również odnosić się do maleńkich grzybów leśnych, takich jak kozak. Termin ten używany jest głównie przez myśliwych i miłośników przyrody, którzy poszukują tych małych roślin na terenie lasu. Warto podkreślić, że termin "grzybek" jest synonimem m.in. "kozaka" czy "twardziaka", które są popularnymi nazwami grzybów występujących w polskich lasach.

Szeroko rozumiany termin "grzybek" może więc odnosić się zarówno do części broni jak i do jednego z wielu gatunków grzybów spotykanych w polskiej przyrodzie. Oba znaczenia są znaczące dla specjalistów z dziedziny broni oraz dla miłośników przyrody i myślistwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzybek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

gwintówka

staropolska nazwa broni myśliwskiej gwintowanej.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gniazdowy

inaczej lęgowy.