Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gryzawka

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

Gryzawka to przedmiot lub przysmak, przeznaczony dla zwierząt, przede wszystkim zągniotki. Składa się z gałązek wierzby lub osiki namoczonych w soli, które spełniają funkcje obgryzania i żucia. Gryzawki stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierząt. Proces przygotowania gryzawek jest stosunkowo prosty, polega na namoczeniu gałązek w soli i pozostawieniu ich do wyschnięcia. Gotowe gryzawki można przechowywać w lodówce, aby zachować ich świeżość. Gryzawki dostępne są w sklepach zoologicznych oraz można je znaleźć w sprzedaży internetowej. Oprócz funkcji zapewniania rozrywki i odprężenia zwierzątom, mogą także pomagać w ćwiczeniu szczęk i prewencji problemów stomatologicznych. Dzięki nim zwierzaki mogą otrzymać dodatkową dawkę witamin oraz minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gryzawka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

grzęzy

wymiona samic zwierzyny płowej.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)