Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gon

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

Gon to okres godowy kozic, który zazwyczaj trwa od połowy marca do połowy maja. W tym czasie samce kozic wydają charakterystyczny głos, zwany gonem, aby przyciągnąć samice. Głos ten jest bardzo donośny i można go usłyszeć na duże odległości. Samce wydają go wielokrotnie, aż do momentu, gdy samica się pojawi.

Drugie znaczenie słowa „gon” to głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie. Głos ten jest bardzo donośny i można go usłyszeć na duże odległości. Jest to sposób na ostrzeganie innych myśliwych o obecności zwierzyny w okolicy. Głos ten jest również używany do przywołania innych psów myśliwskich, aby pomogli w polowaniu.

Gon jest ważnym elementem łowiectwa i ma istotne znaczenie dla myśliwych i ich psów. Dzięki niemu myśliwi mogą lepiej śledzić i polować na zwierzynę oraz ostrzegać innych o jej obecności. Termin "gon" odnosi się zarówno do fenomenu naturalnego (okres godowy kozic) jak i aktywności ludzkiej (głosy psów podczas pędzenia zwierzyny), przedstawiając szeroki zakres działań i zjawisk związanych z myślistwem.

Podczas okresu godowego "gon" pełni istotną rolę w zachowaniach społecznych kozic, wpływając na ich interakcje i hierarchię w stadzie. Natomiast w kontekście pędzenia zwierzyny "gon" stanowi nie tylko informację o obecności zdobyczy, ale także służy koordynacji działań między psami myśliwskimi oraz informuje inne osoby polujące o aktualnej sytuacji łowieckiej.

W rezultacie termin "gon" łączy aspekty biologiczne (godowy okres kozic) z praktykami łowieckimi (prowadzenie psów w polowaniu), tworząc integralną część przebiegu łowieckiego sezonu oraz skutecznej strategii zdobywania zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

grandle

inaczej haki.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.