Definicja hasła: gęś mała
- gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)
najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między oczy. Ptak łowny.
Gęś mała jest najmniejszą gęsią występującą w Polsce. Jej długość ciała wynosi około 60 cm, a rozpiętość skrzydeł 105 cm. Ciężar ptaka wynosi od 1,5 do 2 kg. Jest ciemniejsza od gęsi białoczelnej. Na czole ma białą plamę, która zachodzi między oczy. Gęś mała jest ptakiem łownym.
Gęś mała jest zazwyczaj spotykana na terenach bagiennych i mokradłach, gdzie może znaleźć odpowiednie warunki do życia i żerowania. Ptak ten lubi zbiorniki wodne, takie jak jeziora, stawy i rzeki. Jest to ptak wszystkożerny, który żywi się różnymi owadami, larwami i innymi drobnymi bezkręgowcami. Gęsi te szukają pożywienia na powierzchni wody lub na brzegach zbiorników wodnych.
Gęś mała jest ptakiem łownym i może być polowana przez myśliwych. Jest to ptak bardzo trudny do upolowania ze względu na swoje szybkie loty i umiejętność skrywania się w trudno dostępnych miejscach. Gdy gęsi siedzą na powierzchni wody, szybko uciekają po usłyszeniu dźwięku strzału lub widoku myśliwego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś mała w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- gach
samiec zająca.
- glokanie
inaczej korkowanie.
- gryfon francuski
mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.
- gwint
spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.
- gordon seter
pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)
- gubić
1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.
- gołębiarka
broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)
- grawerunek
wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.
- glot
staropolska nazwa śrutu.
- gniazdowisko
miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.