Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gęś mała

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między oczy. Ptak łowny.

Gęś mała jest najmniejszą gęsią występującą w Polsce. Jej długość ciała wynosi około 60 cm, a rozpiętość skrzydeł 105 cm. Ciężar ptaka wynosi od 1,5 do 2 kg. Jest ciemniejsza od gęsi białoczelnej. Na czole ma białą plamę, która zachodzi między oczy. Gęś mała jest ptakiem łownym.

Gęś mała jest zazwyczaj spotykana na terenach bagiennych i mokradłach, gdzie może znaleźć odpowiednie warunki do życia i żerowania. Ptak ten lubi zbiorniki wodne, takie jak jeziora, stawy i rzeki. Jest to ptak wszystkożerny, który żywi się różnymi owadami, larwami i innymi drobnymi bezkręgowcami. Gęsi te szukają pożywienia na powierzchni wody lub na brzegach zbiorników wodnych.

Gęś mała jest ptakiem łownym i może być polowana przez myśliwych. Jest to ptak bardzo trudny do upolowania ze względu na swoje szybkie loty i umiejętność skrywania się w trudno dostępnych miejscach. Gdy gęsi siedzą na powierzchni wody, szybko uciekają po usłyszeniu dźwięku strzału lub widoku myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gęś mała w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

gomóła

jeleń byk po zrzuceniu wieńca.

grzebiące

inaczej kumki.

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

Greener

angielska fabryka broni śrutowej.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gordon seter

pies myśliwski, zwany inaczej selerem szkockim, maści czarnej podpalanej. Najbardziej odporny ze wszystkich seterów na trudy polowania. Posiada zdolność pracy zarówno górnym jak i dolnym (...)

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gąsior

samiec gęsi.