Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: guldynka

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

Guldynka to staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana głównie w XVII i XVIII wieku. Charakteryzowała się unikalną konstrukcją oraz wysoką jakością wykonania, co sprawiało, że była jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich tamtego okresu. Pierwsze guldynki wyposażone były w zamki kołowe wykonane z żelaza lub stali, cechujące się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia.

W późniejszym okresie guldynki zostały ulepszone poprzez zastosowanie zamków skałkowych, technologicznie zaawansowanych elementów, posiadających dwa cylindry umożliwiające szybkie i precyzyjne strzelanie. Dodatkowo, broń ta posiadała dwie lufy, co umożliwiało jednoczesne oddanie dwóch strzałów. Dzięki takiej konstrukcji guldynka stała się niezwykle cenionym narzędziem polowań dla ówczesnych myśliwych.

Guldynka wzbudzała uznanie ze względu na swoją trwałość oraz precyzję strzału. Dysponując unikalnymi rozwiązaniami technicznymi, stała się symbolem doskonałości w dziedzinie broni myśliwskiej tamtego okresu. Jej wyjątkowe właściwości sprawiły, że była szeroko stosowana podczas polowań oraz cieszyła się dużym uznaniem wśród myśliwych.

Mimo ewolucji technologicznej broni palnej, guldynka pozostaje ważnym elementem historii broni myśliwskiej oraz poleceń XVII i XVIII wieku. Jej specyficzna konstrukcja oraz funkcjonalność stanowi nieodłączny element kultury myśliwskiej tamtych czasów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj guldynka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gały

oczy zająca.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

grot

1) ostre zakończenie oszczepu;
2) zakończenie iglicy;
3) odnoga kończąca tykę w parostkach kozła;
4) ostre zakończenie odnogi w wieńcu jelenia;
5) zakończenie (...)

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.