Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: guldynka

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

Guldynka to staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana głównie w XVII i XVIII wieku. Charakteryzowała się unikalną konstrukcją oraz wysoką jakością wykonania, co sprawiało, że była jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich tamtego okresu. Pierwsze guldynki wyposażone były w zamki kołowe wykonane z żelaza lub stali, cechujące się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia.

W późniejszym okresie guldynki zostały ulepszone poprzez zastosowanie zamków skałkowych, technologicznie zaawansowanych elementów, posiadających dwa cylindry umożliwiające szybkie i precyzyjne strzelanie. Dodatkowo, broń ta posiadała dwie lufy, co umożliwiało jednoczesne oddanie dwóch strzałów. Dzięki takiej konstrukcji guldynka stała się niezwykle cenionym narzędziem polowań dla ówczesnych myśliwych.

Guldynka wzbudzała uznanie ze względu na swoją trwałość oraz precyzję strzału. Dysponując unikalnymi rozwiązaniami technicznymi, stała się symbolem doskonałości w dziedzinie broni myśliwskiej tamtego okresu. Jej wyjątkowe właściwości sprawiły, że była szeroko stosowana podczas polowań oraz cieszyła się dużym uznaniem wśród myśliwych.

Mimo ewolucji technologicznej broni palnej, guldynka pozostaje ważnym elementem historii broni myśliwskiej oraz poleceń XVII i XVIII wieku. Jej specyficzna konstrukcja oraz funkcjonalność stanowi nieodłączny element kultury myśliwskiej tamtych czasów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj guldynka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

guziki

forma pierwszego poroża kozła w formie wypukłych guzików lub malutkich czubków.

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.