Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: guldynka

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

Guldynka to staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana głównie w XVII i XVIII wieku. Charakteryzowała się unikalną konstrukcją oraz wysoką jakością wykonania, co sprawiało, że była jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich tamtego okresu. Pierwsze guldynki wyposażone były w zamki kołowe wykonane z żelaza lub stali, cechujące się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia.

W późniejszym okresie guldynki zostały ulepszone poprzez zastosowanie zamków skałkowych, technologicznie zaawansowanych elementów, posiadających dwa cylindry umożliwiające szybkie i precyzyjne strzelanie. Dodatkowo, broń ta posiadała dwie lufy, co umożliwiało jednoczesne oddanie dwóch strzałów. Dzięki takiej konstrukcji guldynka stała się niezwykle cenionym narzędziem polowań dla ówczesnych myśliwych.

Guldynka wzbudzała uznanie ze względu na swoją trwałość oraz precyzję strzału. Dysponując unikalnymi rozwiązaniami technicznymi, stała się symbolem doskonałości w dziedzinie broni myśliwskiej tamtego okresu. Jej wyjątkowe właściwości sprawiły, że była szeroko stosowana podczas polowań oraz cieszyła się dużym uznaniem wśród myśliwych.

Mimo ewolucji technologicznej broni palnej, guldynka pozostaje ważnym elementem historii broni myśliwskiej oraz poleceń XVII i XVIII wieku. Jej specyficzna konstrukcja oraz funkcjonalność stanowi nieodłączny element kultury myśliwskiej tamtych czasów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj guldynka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

głuszec, głuszec (Tetrao urogallus L.)

największy z europejskich kuraków leśnych. Długość ciała koguta 85-110 cm, rozpiętość skrzydeł 120-144 cm, ciężar 3-6,5 kg. Długość ciała kury 65-70 cm, rozpiętość skrzydeł (...)

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.