Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gołębiowate

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym jest tylko gołąb grzywacz, pozostałe są pod ochroną.

Gołębiowate to rząd ptaków, który obejmuje wiele gatunków. Są one zazwyczaj małe lub średniej wielkości, a ich długość ciała wynosi od 15 do 50 cm. Ich skrzydła są zazwyczaj krótkie i szerokie, a ogon jest długi i zaokrąglony. Ich dzioby są krótkie i mocne, a ich nogi są krótkie i silne. Gołębiowate mają również charakterystyczny sposób lotu - szybkie, płynne i nisko nad ziemią.

W Polsce występuje kilka gatunków gołębiowatych, w tym gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Gołąb grzywacz jest jedynym ptakiem łownym z tego rzędu. Pozostałe gatunki są objęte ochroną prawną.

Gołębiowate są bardzo popularnymi ptakami na całym świecie ze względu na swoje piękne upierzenie i łatwość hodowli. Są one czasami używane do celów sportowych lub rekreacyjnych, takich jak loty gołebiowe lub polowania na gołebie. Szeroko stosowane są również jako ptaki ozdobne lub domowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gołębiowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gonić

o psie myśliwskim: ścigać zwierzynę.

gończarz

myśliwy polujący z psami gończymi.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.