Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gołębiowate

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym jest tylko gołąb grzywacz, pozostałe są pod ochroną.

Gołębiowate - rząd ptaków obejmujący liczne gatunki, charakteryzujące się zazwyczaj małymi lub średnimi rozmiarami ciała (od 15 do 50 cm). Ptaki te cechują się krótkimi, szerokimi skrzydłami oraz długim, zaokrąglonym ogonem. Ich dzioby są krótkie i mocne, a nogi krótkie i silne. Gołębiowate wyróżniają się szybkim, płynnym stylem lotu nisko nad ziemią.

W Polsce występuje kilka gatunków gołębiowatych, m.in. gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak oraz synogarlica turecka. Spośród nich jedynie gołąb grzywacz jest ptakiem łownym; pozostałe podlegają ochronie prawnej.

Gołębiowate cieszą się popularnością na całym świecie ze względu na urodę ich upierzenia oraz łatwość hodowli. Są wykorzystywane m.in. w sporcie (loty gołebiowe) oraz jako ptaki ozdobne i domowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gołębiowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gach

samiec zająca.