Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: glot

glot

staropolska nazwa śrutu.

Glot to staropolska nazwa śrutu, używanego głównie do polowania na ptaki i inne zwierzęta. Jest to rodzaj małych metalowych kul lub drobinek, które są wstrzykiwane w proch lub inny materiał wybuchowy. Kształt i rozmiar glotu mogą się różnić, co wpływa na jego skuteczność przy zabijaniu ofiar. Glot jest popularny ze względu na możliwość zabijania z dużej odległości, co sprawia, że jest skutecznym narzędziem w polowaniu. Ponadto, dzięki małym rozmiarom kulek, glot jest stosunkowo bezpieczny dla myśliwych, jednak wymaga przestrzegania odpowiednich procedur bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj glot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

gały

oczy zająca.

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

górować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije powyżej celu.

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,