Definicja hasła: grzebiące
- grzebiące
inaczej kumki.
Grzebiące, zwane także kumkami, to małe podziemne ssaki z rodziny kretowatych. Charakteryzują się krępym ciałem, krótkimi kończynami i silnymi pazurami, które wykorzystują do kopania tuneli pod ziemią. Ich oczu zewnętrzne są zazwyczaj małe lub niewidoczne, za to wyposażone są w dobrze rozwinięte zmysły dotyku i węchu. Grzebiące żywią się bezkręgowcami, owadami oraz ich larwami, które znajdują w glebie.
Charakterystyczną cechą grzebiących jest ich zdolność do tworzenia rozbudowanych systemów tuneli i nor, tworząc skomplikowane sieci pod ziemią. Głównym celem tych tuneli jest dostarczenie bezpiecznego schronienia i ułatwienie polowania na ofiary. Ponadto, grzebiące mają tendencję do zakopywania swoich pożywienia na przyszłość. Systematycznie poruszają się swoimi tunelami w poszukiwaniu pokarmu, nawigując głównie za pomocą węchu.
Z uwagi na ich podziemny tryb życia, grzebiące rzadko są obserwowane na powierzchni ziemi i często prowadzą nocny tryb życia. Swoje gniazda zakładają w suchych i luźnych glebach oraz unikają miejsc o zbyt zwartej strukturze gleby.
Grzebiące pełnią istotną rolę ekologiczną jako drapieżniki kontrolujące populacje szkodników roślin uprawnych oraz wpływając na strukturę populacji drobnych zwierząt bezkręgowych w swoim środowisku naturalnym. Pomimo tego, że czasem mogą być uważane za szkodniki ze względu na uszkodzenia ról uprawnych spowodowane przez ich kopanie nor, ich obecność stanowi ważny element równowagi ekosystemów naturalnych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzebiące w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę G
- grzywa
gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.
- grabarz
pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.
- głuszak
pisklę głuszca.
- gończy
pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.
- gniazdo
miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.
- grzanka
mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.
- gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)
najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)
- gomóła
jeleń byk po zrzuceniu wieńca.
- gorączka myśliwska
podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.
- gwizdać
o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.