Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzebiące

grzebiące

inaczej kumki.

Grzebiące, zwane także kumkami, to małe podziemne ssaki z rodziny kretowatych. Charakteryzują się krępym ciałem, krótkimi kończynami i silnymi pazurami, które wykorzystują do kopania tuneli pod ziemią. Ich oczu zewnętrzne są zazwyczaj małe lub niewidoczne, za to wyposażone są w dobrze rozwinięte zmysły dotyku i węchu. Grzebiące żywią się bezkręgowcami, owadami oraz ich larwami, które znajdują w glebie.

Charakterystyczną cechą grzebiących jest ich zdolność do tworzenia rozbudowanych systemów tuneli i nor, tworząc skomplikowane sieci pod ziemią. Głównym celem tych tuneli jest dostarczenie bezpiecznego schronienia i ułatwienie polowania na ofiary. Ponadto, grzebiące mają tendencję do zakopywania swoich pożywienia na przyszłość. Systematycznie poruszają się swoimi tunelami w poszukiwaniu pokarmu, nawigując głównie za pomocą węchu.

Z uwagi na ich podziemny tryb życia, grzebiące rzadko są obserwowane na powierzchni ziemi i często prowadzą nocny tryb życia. Swoje gniazda zakładają w suchych i luźnych glebach oraz unikają miejsc o zbyt zwartej strukturze gleby.

Grzebiące pełnią istotną rolę ekologiczną jako drapieżniki kontrolujące populacje szkodników roślin uprawnych oraz wpływając na strukturę populacji drobnych zwierząt bezkręgowych w swoim środowisku naturalnym. Pomimo tego, że czasem mogą być uważane za szkodniki ze względu na uszkodzenia ról uprawnych spowodowane przez ich kopanie nor, ich obecność stanowi ważny element równowagi ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzebiące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwizdać

o słonkach i jarząbkach: wydawać głos podobny do gwizdania.

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

gąsior

samiec gęsi.

grążyce

grupa kaczek nurkujących. Mają one krępą budowę ciała, ogon osadzony niemal poziomo, krótkie skrzydła, głowa duża na dość krótkiej szyi, na tylnym palcu nóg dobrze rozwinięty płatek (...)

grzybkować, grzybkować, rozkwitać

o pocisku kulowym, który w tuszy zwierzęcia przybiera kształt grzybka.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.