Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzebiące

grzebiące

inaczej kumki.

Grzebiące, zwane także kumkami, to małe podziemne ssaki z rodziny kretowatych. Charakteryzują się krępym ciałem, krótkimi kończynami i silnymi pazurami, które wykorzystują do kopania tuneli pod ziemią. Ich oczu zewnętrzne są zazwyczaj małe lub niewidoczne, za to wyposażone są w dobrze rozwinięte zmysły dotyku i węchu. Grzebiące żywią się bezkręgowcami, owadami oraz ich larwami, które znajdują w glebie.

Charakterystyczną cechą grzebiących jest ich zdolność do tworzenia rozbudowanych systemów tuneli i nor, tworząc skomplikowane sieci pod ziemią. Głównym celem tych tuneli jest dostarczenie bezpiecznego schronienia i ułatwienie polowania na ofiary. Ponadto, grzebiące mają tendencję do zakopywania swoich pożywienia na przyszłość. Systematycznie poruszają się swoimi tunelami w poszukiwaniu pokarmu, nawigując głównie za pomocą węchu.

Z uwagi na ich podziemny tryb życia, grzebiące rzadko są obserwowane na powierzchni ziemi i często prowadzą nocny tryb życia. Swoje gniazda zakładają w suchych i luźnych glebach oraz unikają miejsc o zbyt zwartej strukturze gleby.

Grzebiące pełnią istotną rolę ekologiczną jako drapieżniki kontrolujące populacje szkodników roślin uprawnych oraz wpływając na strukturę populacji drobnych zwierząt bezkręgowych w swoim środowisku naturalnym. Pomimo tego, że czasem mogą być uważane za szkodniki ze względu na uszkodzenia ról uprawnych spowodowane przez ich kopanie nor, ich obecność stanowi ważny element równowagi ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzebiące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grandle

inaczej haki.

gałęźnik

młody ptak drapieżny wychodzący już z gniazda i przebywający na sąsiednich gałęziach, lecz nie umiejący jeszcze dobrze latać. Chętnie brany jest na ptaka łowczego.

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gąsior

samiec gęsi.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gubić się

o ptaku łowczym lub psie: oddalić się poza zasięg kontaktu z myśliwym.