Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gruchanie

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

Gruchanie to charakterystyczny dźwięk wydawany przez gołębie, stanowiący ważny element komunikacji wśród tych ptaków. Jest to głos o zróżnicowanej barwie i tonacji, który może pełnić różnorodne funkcje w życiu gołębi. Gruchanie może służyć do nawiązywania komunikacji z innymi ptakami, wyrażania nastroju oraz stanowić sygnał ostrzegawczy informujący o potencjalnym zagrożeniu. Ponadto, gołębie mogą gruchać w celu określenia swojego terytorium i odstraszenia innych osobników od zajmowanej przestrzeni. W przypadku wydawania dźwięku przez te ptaki, gruchanie może także pełnić funkcję wyrazu szacunku, lojalności, radości, czy nawet miłości i troski wobec innych osobników. Gruchanie jest zatem nie tylko formą komunikacji, ale także sposobem wyrażania emocji i relacji społecznych wśród gołębi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gruchanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gruszka

wybrzuszenie w kolistej linii myśliwych podczas polowania w kotły na zające.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

grzywa

gęsta długa sierść na szyi i karku byków żubra, łosia, jelenia oraz grzbiecie kozicy.

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,

grankulka

dawna nazwa kuli do strzelby śrutowej. Grandkulka była większa od lojtki, a mniejsza od normalnej kuli. Nazwa pochodzi od jej graniastego kształtu. Nabój zawierał kilka sztuk grandkulki.