Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gniazdowisko

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

Gniazdowisko to specyficzne miejsce, gdzie ptaki regularnie zakładają gniazda i wyprowadzają potomstwo. Jest to obszar lęgowy, który ptaki wybierają dla swoich gniazd na potrzeby składania jaj oraz wychowania młodych. Gniazdowiska charakteryzują się powtarzalnością, ponieważ ptaki często powracają do tych samych miejsc w kolejnych sezonach lęgowych. Zazwyczaj są one położone w okolicy źródeł pożywienia, takich jak lasy, rzeki czy jeziora.

Gniazdowiska są istotne dla zachowania populacji ptaków, stanowiąc bezpieczne środowisko do rozmnażania oraz ochrony potomstwa przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami. Są także istotne dla ekosystemu naturalnego, pełniąc rolę źródła pożywienia dla innych zwierząt oraz mając wpływ na regulację populacji różnych gatunków.

Ponadto, gniazdowiska są przedmiotem zainteresowania dla myśliwych oraz obserwatorów ptaków, którzy korzystają z tych miejsc do polowań i prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Dla ochrony różnorodności biologicznej ważne jest monitorowanie i ochrona gniazdowisk jako integralnej części strategii zachowania populacji ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gniazdowisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gnieździć

inaczej gniazdować.

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.

gach

samiec zająca.

głuszak

pisklę głuszca.

gały

oczy zająca.