Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grajcarkowaty

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

Grajcarkowate to gatunek jelenia występujący w Europie i Azji, charakteryzujący się charakterystycznym porożem składającym się z dwóch części: dolnej o szerokim kształcie przypominającym korkociąg oraz górnej o wąskim kształcie przypominającym literę "V". Te aktywne zwierzęta tworzą stada liczące od kilku do kilkudziesięciu osobników i są silnie związane ze swoim terytorium. Zazwyczaj żyją głównie w lasach iglastych lub mieszanych, lecz mogą również przystosować się do innych środowisk.

W kontekście łowieckim, grajcarkowate są ważnymi zwierzętami dla myślistwa ze względu na cenione poroże, które stanowi atrakcyjną trofeum. Jednak polowania na te zwierzęta mogą negatywnie wpływać na ich populację. Dlatego ważne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie polowań oraz ochronę ich naturalnego środowiska. W ten sposób można wspierać ochronę tych zwierząt.

Poprzez zrozumienie specyfiki tego gatunku jelenia oraz jego znaczenia w ekosystemach leśnych, możliwe jest podejmowanie skutecznych działań mających na celu zachowanie równowagi populacyjnej i zapewnienie długotrwałego zachowania grajcarkowatych jako integralnej części dzikiej przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grajcarkowaty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

garbić się

o zwierzynie, która po otrzymaniu postrzału na miękkie charakterystycznie wygina grzbiet.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

gęś białoczelna, białoczółka, gęś białoczelna, białoczółka (Anser albifrons Scop)

gęś mniejsza od gęgawy, długość ciała 66-75 cm, rozpiętość skrzydeł 115 cm, ciężar w granicach 2-3 kg. Na czole posiada charakterystyczną białą plamę, otaczającą nasadową (...)

grzebiące

inaczej kumki.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gastrolity
(...)

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.