Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grajcarkowaty

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

Grajcarkowaty to gatunek zwierząt z rodziny jeleniowatych, który występuje w Europie i Azji. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków, ze względu na swoje charakterystyczne poroże. Poroże składa się z dwóch części: dolnej i górnej. Dolna część jest szeroka i ma kształt podobny do korkociągu, natomiast górna część jest wąska i ma kształt podobny do litery „V”.

Grajcarkowate są bardzo aktywnymi zwierzętami, które żyją w stadach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników. Są one bardzo silnie związane ze swoim terytorium i nie lubią, gdy są przeszkadzane przez inne stada. Zazwyczaj żyją one w lasach iglastych lub mieszanych, ale mogą również przystosować się do życia w innych środowiskach.

Grajcarkowate są bardzo ważnymi zwierzętami dla łowiectwa, ponieważ ich poroże jest uważane za trofeum. Z tego powodu są one czasami polowane przez myśliwych, co może mieć negatywny wpływ na populacje tych zwierząt. Aby chronić grajcarkowate, należy ograniczyć polowania na te zwierzęta oraz chronić ich naturalne środowisko.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grajcarkowaty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

gruchanie

głos wydawany przez gołębie.

grzebiące

inaczej kumki.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gnieździć

inaczej gniazdować.

grawerunek

wklęsłe lub wypukłe rysunki zdobiące metalowe części broni myśliwskiej.

grzybek

kula z broni gwintowanej po rozgrzybkowaniu