Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grajcarkowaty

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

Grajcarkowate to gatunek jelenia występujący w Europie i Azji, charakteryzujący się charakterystycznym porożem składającym się z dwóch części: dolnej o szerokim kształcie przypominającym korkociąg oraz górnej o wąskim kształcie przypominającym literę "V". Te aktywne zwierzęta tworzą stada liczące od kilku do kilkudziesięciu osobników i są silnie związane ze swoim terytorium. Zazwyczaj żyją głównie w lasach iglastych lub mieszanych, lecz mogą również przystosować się do innych środowisk.

W kontekście łowieckim, grajcarkowate są ważnymi zwierzętami dla myślistwa ze względu na cenione poroże, które stanowi atrakcyjną trofeum. Jednak polowania na te zwierzęta mogą negatywnie wpływać na ich populację. Dlatego ważne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie polowań oraz ochronę ich naturalnego środowiska. W ten sposób można wspierać ochronę tych zwierząt.

Poprzez zrozumienie specyfiki tego gatunku jelenia oraz jego znaczenia w ekosystemach leśnych, możliwe jest podejmowanie skutecznych działań mających na celu zachowanie równowagi populacyjnej i zapewnienie długotrwałego zachowania grajcarkowatych jako integralnej części dzikiej przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grajcarkowaty w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głuszka, głuszka, głuszyca

samica głuszca.

grandle

inaczej haki.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

gaik

dawniej miejsce, w którym ptasznik rozstawiał swoje sieci.

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

gołębiowate, gołębiowate (Columbiformes)

rząd ptaków obejmujący liczne gatunki. W Polsce występują: gołąb grzywacz, turkawka, gołąb siniak i synogarlica turecka (synantrop - przywędrowała do Polski w 1949 r.). Ptakiem łownym (...)

gody

okres godowy u zwierzyny, np. rykowisko u jeleni, cieczka lisów czy tokowisko cietrzewi.

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gęś gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser L.)

największa z gęsi występujących w Polsce. Długość ciała 85-90 cm, rozpiętość skrzydeł około 170 cm, ciężar 2,3-3,5 kg. Przedstawiciele obu płci posiadają podobne szaropopiełate (...)