Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gubić

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

Gubić to termin używany w kontekście polowania oraz pracy psów myśliwskich. Odwołuje się on do dwóch głównych znaczeń. Pierwsze dotyczy sytuacji, w której myśliwy nie odnajduje zwierzęcia, które zostało przez niego uprzednio postrzelone. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewłaściwe trafienie, czy też ucieczka zwierzyny w gęstym terenie. W takiej sytuacji mówi się, że myśliwy "gubi" strzeloną zwierzynę.

Drugie znaczenie dotyczy psów myśliwskich i odnosi się do utraty tropu lub wiatru przez psa podczas polowania. Psy myśliwskie są szkolone do śledzenia zapachów i tropienia zwierząt, jednakże mogą one czasem "zgubić" ślad – zwłaszcza gdy teren staje się trudny lub zapachy mieszają się z innymi aromatami. Owiędnięcie lub zmiana kierunku wiatru również może sprawić, że pies zgubi trop lub wiatr.

Kluczowa jest tu więc umiejętność pracy zarówno samego myśliwego, jak i jego psa - konieczne jest utrzymanie odpowiedniej koncentracji oraz umiejętność interpretacji oznak terenowych i ruchów zwierzyny. Sytuacje gubienia mogą skutkować zarówno zerwaniem jednej linii polowania, jak i być elementem większej strategii podczas polowania zbiorowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gubić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gruba

o szczennej waderze lub liszce: nosząca płód.

gołębiarz

inaczej jastrząb gołębiarz.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gały

oczy zająca.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gastrolity
(...)