Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gubić

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

Gubić to termin używany w kontekście polowania oraz pracy psów myśliwskich. Odwołuje się on do dwóch głównych znaczeń. Pierwsze dotyczy sytuacji, w której myśliwy nie odnajduje zwierzęcia, które zostało przez niego uprzednio postrzelone. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewłaściwe trafienie, czy też ucieczka zwierzyny w gęstym terenie. W takiej sytuacji mówi się, że myśliwy "gubi" strzeloną zwierzynę.

Drugie znaczenie dotyczy psów myśliwskich i odnosi się do utraty tropu lub wiatru przez psa podczas polowania. Psy myśliwskie są szkolone do śledzenia zapachów i tropienia zwierząt, jednakże mogą one czasem "zgubić" ślad – zwłaszcza gdy teren staje się trudny lub zapachy mieszają się z innymi aromatami. Owiędnięcie lub zmiana kierunku wiatru również może sprawić, że pies zgubi trop lub wiatr.

Kluczowa jest tu więc umiejętność pracy zarówno samego myśliwego, jak i jego psa - konieczne jest utrzymanie odpowiedniej koncentracji oraz umiejętność interpretacji oznak terenowych i ruchów zwierzyny. Sytuacje gubienia mogą skutkować zarówno zerwaniem jednej linii polowania, jak i być elementem większej strategii podczas polowania zbiorowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gubić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gwizd

1) głos sionki i jarząbka;
2) ryj dzika.

gnieździć

inaczej gniazdować.

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

glokanie

inaczej korkowanie.

gąsior

samiec gęsi.

gruby, gruby (zwierz)

o mocnym byku lub odyńcu.