Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głosić

głosić

o psie myśliwskim: oznajmiać za pomocą głosu myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

Głoszenie to jedna z najważniejszych umiejętności psów myśliwskich. Jest to szczególny rodzaj komunikacji między psem a myśliwym, który pozwala na współpracę w polowaniu. Głoszenie polega na tym, że pies wydaje określone dźwięki, aby oznajmić myśliwemu znalezienie tropu zwierza lub jego osaczenie.

Pies może głosić w różny sposób, w zależności od tego, jakiego rodzaju zwierzę śledzi. Na przykład, jeśli pies śledzi jelenia, może wydawać głośne skomlenia lub szczekanie. Jeśli pies śledzi lisa lub innego drobnego zwierzęcia, może wydawać cichsze dźwięki, takie jak szelest lub szuranie. Głoszenie ma również inne funkcje niż tylko informowanie myśliwego o tropach zwierząt.

Pies może również głosić, aby ostrzec innych psów myśliwskich o nadchodzącym niebezpieczeństwie lub ostrzec swojego pana o obecności dzikich zwierząt. Głoszenie jest również uważane za formę komunikacji między psami i może być uznawane za rodzaj mowy psów.

Warto podkreślić, że dla myśliwego umiejętność interpretacji głosu psa myśliwskiego jest kluczowa podczas polowania. Myślistwo z udziałem psów opiera się w dużej mierze na tej specyficznej formie komunikacji, co czyni ją niezbędną zarówno dla skuteczności polowania, jak i bezpieczeństwa uczestników.

Podsumowując, głoszenie jest istotnym elementem pracy psów myśliwskich polegającym na emitowaniu określonych dźwięków informujących o tropach zwierząt oraz innych zagrożeniach podczas polowania. Ta umiejętność łączy się z naturalnym instynktem zwierzaka oraz specjalistycznym treningiem dostosowanym do konkretnych warunków łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głosić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy (...)

gołębiarka

broń śrutowa przeznaczona do strzelania sportowego (przeważnie kaliber 12mm). Dawniej na zawodach strzelano do wypuszczonych z budek gołębi i stąd pochodzi nazwa tej broni. Szyna gołębiarki (...)

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

gąsior

samiec gęsi.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gomółka

samiec okresowo nie posiadający poroża

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

glot

staropolska nazwa śrutu.