Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gały

gały

oczy zająca.

Gały to popularna nazwa oczu zająca. Zające posiadają wyjątkowo duże oczy w porównaniu do wielkości ich głowy, co daje im szerokie pole widzenia i umożliwia wykrywanie potencjalnych zagrożeń z różnych kierunków. Gały są umiejscowione obustronnie po bokach głowy, co skutecznie zwiększa zdolność zająca do wykrywania ruchu i obserwowania otoczenia.

Oczy zająca, czyli gały, pełnią kluczową rolę w przetrwaniu tych zwierząt. Dzięki nim są one zdolne do szybkiej reakcji na zbliżające się niebezpieczeństwo, co pozwala im uniknąć drapieżników. Ponadto, ich zdolność widzenia w nocy jest znacznie lepsza od ludzkiej, co sprawia, że zające są aktywne również po zmroku.

Pod względem budowy gały zająca są przystosowane do funkcjonowania w warunkach polowych. Ich pozycjonowanie zapewnia pełne pokrycie pola widzenia oraz umożliwia szybko skupienie uwagi na odnalezionej przez nie groźbie. Gały są także bardzo czułe na zmiany światła, dzięki czemu zające mogą szybko reagować na nagłe zmiany oświetlenia otoczenia.

W kontekście polowania gały mają istotne znaczenie dla myśliwych, którzy muszą wziąć pod uwagę rozwinięte zdolności wzrokowe i słuchowe zwierzyny łownej podczas planowania polowań oraz wyboru odpowiednich technik polowania. Poznanie specyfiki funkcjonowania gał zająca jest istotne dla efektywnego tropienia i skutecznego odstrzału tej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gały w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gniazdo

miejsce lęgowe wszystkich ptaków oraz niektórych ssaków, np. wilka czy lisa.

gnieździć

inaczej gniazdować.

gniazdować, gniazdować, gnieździć się

o ptakach: zakładać gniazda.

gamrat

odyniec w okresie huczki.

gniazdowisko

miejsce, gdzie ptaki co roku gromadnie zakładają gniazda.

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

grzebiące

inaczej kumki.

gniazdowy

inaczej lęgowy.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.