Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gawra

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

Gawra to miejsce, w którym niedźwiedzie przesypiają zimę oraz gdzie przychodzą na świat ich młode. Jest to naturalna kryjówka, zazwyczaj usytuowana w gęstych zaroślach, jaskiniach bądź innych ukrytych miejscach, które zapewniają niedźwiedziom ochronę i izolację podczas spoczynku zimowego. Gawra pełni ważną rolę w życiu tych ssaków drapieżnych, umożliwiając im przetrwanie trudnych warunków zimowych poprzez zapewnienie bezpiecznego schronienia.

W kontekście łowieckim termin "gawra" jest istotny dla myśliwych zajmujących się regulacją populacji niedźwiedzi. Znalezienie gawry może być kluczowe dla lokalizacji i monitorowania populacji niedźwiedzi, zwłaszcza w celu ochrony i zarządzania nimi. Ponadto gawry mają dużą wartość edukacyjną i naukową, ponieważ pozwala obserwować zachowania niedźwiedzi i zbadać ich ekologię.

Ponadto gawra jest również istotnym elementem w kulturze ludów zamieszkujących obszary, gdzie występują niedźwiedzie. W niektórych społecznościach gawra ma znaczenie symboliczne i religijne, często kojarzone z mitologią i tradycjami związanymi z niedźwiedziami. Dla tych społeczności gawra stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego oraz odgrywa rolę w lokalnych obrzędach i legendach.

Podsumowując, gawra to specyficzne miejsce, które odgrywa kluczową rolę w życiu niedźwiedzi, zarówno pod względem biologicznym, jak i społeczno-kulturowym. Jest to miejsce odpoczynku i narodzin dla tych zwierząt oraz często stanowi ważny element dla badaczy oraz społeczności lokalnych żyjących w pobliżu obszarów występowania niedźwiedzi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gawra w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gruba zwierzyna

zob. zwierzyna gruba.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.

głownia

klinga, ostrze białej broni - kordelasa, szabli itp.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

guzikarz

młody kozioł noszący poroże w kształcie guzików (zob. kryterium odstrzału selekcyjnego).

gniazdownik

(zwykle w liczbie mnogiej) 1) ptak, który po wylęgu pozostaje w gnieździe, ponieważ wymaga opieki i karmienia. Dopiero po pewnym czasie osiąga samodzielność i opuszcza gniazdo;
2) w (...)

gastrolity
(...)

glot

staropolska nazwa śrutu.

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.