Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: gawra

gawra, gawra, budowisko

miejsce, w którym niedźwiedź przesypia zimę i gdzie przychodzą na świat młode.

Gawra to miejsce, w którym niedźwiedzie przesypiają zimę oraz gdzie przychodzą na świat ich młode. Jest to naturalna kryjówka, zazwyczaj usytuowana w gęstych zaroślach, jaskiniach bądź innych ukrytych miejscach, które zapewniają niedźwiedziom ochronę i izolację podczas spoczynku zimowego. Gawra pełni ważną rolę w życiu tych ssaków drapieżnych, umożliwiając im przetrwanie trudnych warunków zimowych poprzez zapewnienie bezpiecznego schronienia.

W kontekście łowieckim termin "gawra" jest istotny dla myśliwych zajmujących się regulacją populacji niedźwiedzi. Znalezienie gawry może być kluczowe dla lokalizacji i monitorowania populacji niedźwiedzi, zwłaszcza w celu ochrony i zarządzania nimi. Ponadto gawry mają dużą wartość edukacyjną i naukową, ponieważ pozwala obserwować zachowania niedźwiedzi i zbadać ich ekologię.

Ponadto gawra jest również istotnym elementem w kulturze ludów zamieszkujących obszary, gdzie występują niedźwiedzie. W niektórych społecznościach gawra ma znaczenie symboliczne i religijne, często kojarzone z mitologią i tradycjami związanymi z niedźwiedziami. Dla tych społeczności gawra stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego oraz odgrywa rolę w lokalnych obrzędach i legendach.

Podsumowując, gawra to specyficzne miejsce, które odgrywa kluczową rolę w życiu niedźwiedzi, zarówno pod względem biologicznym, jak i społeczno-kulturowym. Jest to miejsce odpoczynku i narodzin dla tych zwierząt oraz często stanowi ważny element dla badaczy oraz społeczności lokalnych żyjących w pobliżu obszarów występowania niedźwiedzi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj gawra w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

gorączka myśliwska

podniecenie, ogarniające myśliwego na widok ukazującej się zwierzyny; nieopanowane utrudnia precyzyjne oddanie strzału.

gońka

sarna koza grzejąca się poza okresem rui.

gubić

1) o myśliwym: nie znaleźć strzelonej zwierzyny;
2) o psie: zgubić trop lub wiatr.

gołąb grzywacz, gołąb grzywacz (Columba palumbus L.)

ptak z rzędu gołębiowatych, największy z polskich dzikich gołębi. Upierzenie szaroniebieskie, na skrzydłach białe pręgi; u osobników dorosłych biała pręga po bokach szyi. Długość (...)

grzebień

długa, gęsta sierść na grzbiecie kozicy.

gęś mała, gęś mała (Anser erythropus L.)

najmniejsza z występujących w Polsce gęsi. Długość ciała 60 cm, rozpiętość skrzydeł 105 cm, ciężar 1,5-2 kg, ciemniejsza od g. białoczelnej. Biała plama na czole zachodzi między (...)

ględzenie

głos wydawany przez łanie w czasie rykowiska.

gęba

pysk żubra, muflona, kozicy i zwierzyny płowej.

głos!

rozkaz dla psa aby szczekał.